За нас, хората, които се обединихме в коалиция "ПАРТИЯ НА ЗЕЛЕНИТЕ и ОДС", Ямбол никога не е бил последен по значимост град в България, дори и името му да започва с последната буква от родната ни азбука.

Ямбол е едно от най-колоритните български средища, защото тук винаги е бушувало голямо щракане на идеи от будни и свободомислещи патриоти.

Затова ние от коалиция "ПАРТИЯ НА ЗЕЛЕНИТЕ и ОДС" не можем да се примирим, че през последните години славата на Ямбол беше омърсена от кметове с присъди за злоупотреби в особено големи размери, от ширеща се корупция и престъпност.

Днес нашият град плаща висока цена за годините, лишени от политическа чистоплътност и далновидно кметско управление.

За коалиция "ПАРТИЯ НА ЗЕЛЕНИТЕ и ОДС" затварянето на очи пред мафиотизирането на властта, не е алтернатива. Отчаянието и неверието са оправданията на бездуховните, на мързеливите и пораженците. И на анонимните, на обезличените.

Местната власт, подпирана от гражданското общество, трябва да поеме категоричен ангажимент за устойчиво бъдеще. Ямбол и неговите хора ЗАСЛУЖАВАТ.

Чрез КАЧЕСТВО НА МИСЪЛТА, чрез КАЧЕСТВО НА ДЕЙСТВИЕТО работим за ПО-ДОБРО КАЧЕСТВО НА ЖИВОТА!








четвъртък, 30 септември 2010 г.

Декларация в защита на пациентите


Да бъдат премахнати делегираните бюджети в болничната помощ и регулативните стандарти в доболничната помощ, за да се гарантира упражняването на конституционното право на гражданите за достъпна и качествена медицинска помощ. За това настоява Общински съвет - Ямбол в декларация до Народното събрание, Министерския съвет, Министерство на финансите, Министерство на здравеопазването и Националната здравноосигурителна каса. В декларацията се настоява също за безусловно изплащане на всички суми от НЗОК и МЗ към изпълнителите на медицинска помощ до 30.09.2010 г. и осигуряване до края на 2010 г. на средства за здравеопазване, не по-малки от тези през 2009 г.

До 1 август тази година НЗОК привеждаше на болниците парите за всичката дейност по отчетените от тях клинични пътеки за съответния месец. От август се въведоха делегирани бюджети, които са многократно по-ниски от изработеното от болниците. Реално лечебните заведения нямат достатъчно средства, за да лекуват болните. Това разясни на заседанието на съвета на 30 септември д-р Мила Табакова от група "Не на корупцията" и председател на ПК"Здравеопазване", която е вносител на предложението за декларацията в Общинския съвет. Заради делегираните бюджети много болници пуснаха голяма част от персонала си в неплатен отпуск, други отказаха плановите операции и преминаха само на спешна помощ. Това очаква и МБАЛ "Свети Пантелеймон" - Ямбол, тъй като нейният делегиран бюджет не може да покрие реалните разходи за лечение на пациентите, каза още д-р Табакова.

Регулативните стандарти допълнително създават условия за влошаване на здравното обслужване на населението. С тях се определя броят на направленията, които се отпускат на 3 месеца на общопрактикуващите лекари, както и средствата за изследвания, назначавани от специалистите. Общопрактикуващите лекари нямат право да надвишават тези регулативни стандарти. Така реално много от пациентите са лишени от правото си на консултация при специалист или изследвания. "С тази декларация общинските съветници изразяват своята тревога за задълбочаването на проблемите в сферата на здравеопазването. Ние настояваме всеки да има достъп до консултация при специалист, изследване или лечение, в момента, в който има нужда", заяви д-р Табакова.

Декларацията е провокирана от провежданите дебати относно финансирането в здравеопазването, тежкото финансово състояние на лечебните заведения от доболнична и болнична помощ в община Ямбол и декларацията, приета от 50-ия Извънреден събор на Българския лекарски съюз.

Преди да внесе текста за обсъждане в ПК "Здравеопазване", а след това и в Общинския съвет, д-р Табакова проведе среща с директора на МБАЛ "Св. Пантелеймон" д-р Панайот Диманов. Председателят на група "Не на корупцията" инж. Наско Стефанов разговаря с председателя на Районната колегия на Българския лекарски съюз д-р Петър Папашимов. И д-р Папашимов, и д-р Диманов, които са членове на ГЕРБ, подкрепиха инициативата на общинските съветници в защита на пациентите и бъдещето на лечебните заведения.

За разлика от тях, общинските съветници от ГЕРБ се обявиха категорично против декларацията. Председателката на група "ГЕРБ" Галина Симеонова отправи за трети път лични нападки към лекарите, че са виновни за качеството на здравеопазването, и упрекна съветниците, които подкрепиха декларацията, че се опитват да се намесват в работата на държавните институции, като изразяват позицията си за осигуряване на достатъчно средства за лечение на пациентите.

В този дух беше изказването и на кмета Георги Славов, който отправи и персонални обиди към общинските съветници д-р Пламен Майсторов, инж. Наско Стефанов и инж. Каньо Канев, подкрепили категорично предложението на д-р Мила Табакова и ПК "Здравеопазване".

С решението си общинските съветници задължиха кмета, като единствен представител на община Ямбол в Общото събрание на МБАЛ "Св. Пантелеймон" АД, да отстоява пред държавните органи приетите с декларацията позиции. Предвид изказванията на Георги Славов от трибуната на Общинския съвет и досегашните му действия, е под въпрос доколко той ще изпълни решението на общинския съвет.

През лятото на 2009 година в отговор на въпрос на д-р Мила Табакова кметът заяви, че ще заведе съдебно дело срещу Министерство на здравеопазването, заради увеличаването на капитала на болницата, вследствие на което дяловете на община Ямбол бяха намалени до 21.95 %, а на държавата нараснаха на 58.08 %. Дело не беше заведено, разбира се, припомни д-р Табакова.

Още по темата гледайте в предаването "Дебати" по "ДТВ"

http://www.dianacable.net/index.php?t=3&id_video=1678&type=videos

Защо не е освободен незаконният прокурист на "Комуналуниверс"


Чрез председателя

на Общински съвет Ямбол

До кмета

на Община Ямбол

ПИТАНЕ

от Николай Ганев Димов

независим общински съветник

Г-н кмет,

на основание чл. 30.2 и чл.65.1 от Правилника за организацията и дейността на Общински съвет - Ямбол, неговите комисии и взаимодействието им с общинската администрация на община Ямбол настоявам чрез Вас да получа отговор на следното питане:

След нагласен конкурс с решение на Общински съвет - Ямбол за управител на "Комуналуниверс" ЕООД беше избран Стоян Стоянов. Същият вече е вписан в Търговския регистър.

Въпросът ми кам вас е:

Кога ще бъде освободен неправомерно назначеният от Вас за прокурист на "Комуналуниверс" Иван Божилов, който заедно с кмета на общината е отговорен по три досъдебни производства за изготвяне на документи с невярно съдържание и за злоупотреби, вследствие на които са нанесени сериозни материални вреди на общинското предприятие и община Ямбол, респективно на гражданите на Ямбол?

Настоявам за устен и писмен отговор на отправените от мен питания.

30.09.2010 г.

гр. Ямбол

сряда, 15 септември 2010 г.

Печелят двойно от такса смет на гърба на гражданите

ГД „Комунални дейности и благоустройство” е отчело чиста печалба от 624 200.75 лв. за миналата година. Това стана ясно от разпространената в общинския съвет на 28 юли от председателя на групата съветници “Не на корупцията” инж. Наско Стефанов годишна данъчна декларация № 134/24.03.2010 г. на дружеството. Чистите приходи на дружеството са изумителни предвид факта, че единствената му дейност е метенето и озеленяването на град Ямбол, за който от общината му привеждат годишно 1,4 млн.лв.

Самото дружество е учредено чрез документи със съмнително съдържание, за които са образувани проверки срещу кмета на Ямбол и неправомерно назначения от него прокурист на общинската фирма “Комуналуниверс”. Печалбата от 624 200.75 лв. отива директно за частната сливенска фирма „Еко Бул агро”, зад която стои бившият съдружник на кмета Славов - Радостин Русев - Радото. Договор № 102 с ГД “Комунални дейности и благоустройство” гр. Ямбол е за 4 230 000 лв. без ДДС за 3 години.

С договор № 101 от 01.09.2010 г. пък кметът е задължил общината, тоест гражданите и фирмите, да платят на ГД “Еко ЕУ Технолоджи” гр. Сливен 6 664 704 лева без ДДС за 5 години, т.е. не по-малко от 1 332 941 лева без ДДС в годишен размер. Зад това гражданско дружество стоят две фирми на Радостин Русев.

В предложенията на кмета за утвърждаване на размера на такса смет за 2008, 2009 и 2010 г. е посочено, че изготвянето на план-сметките е извършено въз основа на сключените договори за предоставяне на услугите в сферата на управление на отпадъците.

На 8 септември 2010 г. за пореден път Наско Стефанов зададе въпросите не следва ли да бъде намалена такса смет за гражданите и фирмите в община Ямбол при неоспоримия факт, че чистата печалба на изпълнителя “ГД “Комунални дейности и благоустройство”, конкретно за “Еко Бул агро”, е 624 200,75 лв. при годишен размер на възложените от общината поръчки /само за сливенската фирма/ в резмер на 1 млн.лв., и как ще бъдат възстановени нанесените материални щети на община Ямбол и нейните граждани вследствие незаконосъобразните действия на кмета при подписването на договорите с ГД “Еко ЕУ Технолоджи” и ГД „Комунални дейности и благоустройство”.

Кметът мълчи.

/Коментар на "Факти"/

неделя, 12 септември 2010 г.

Как извършиха ремонта на улицата от “Геомекс” до ГПЧЕ “В. Карагьозов”

В отчета на кмета на община Ямбол Георги Славов за периода 1 януари – 30 юни 2010 г. се посочва, че е завършен ремонтът на една от главните улици в кв. „Златен рог” – от бензиностанция „Геомекс” до ГПЧЕ „Васил Карагьозов”. Стойността на обекта е близо 300 000 лева, осигурени чрез заема, който Община Ямбол изтегли от SG експресбанк в размер на 5 млн.лв.

Ремонтът е възложен от Георги Славов на СК „Път Строй Инвест“ ООД-Ямбол, с което Община Ямбол има подписан договор на стойност 12 млн.лв. – който също беше предмет на досъдебно производство срещу кмета на общината. В тази връзка на сесията на 8 септември 2010 г. общинският съветник д-р Пламен Майсторов от група “Не на корупцията” внесе официално питане със следните въпроси:

1. Проведена ли е процедура по Закона за обществените поръчки за ремонта на улицата от бензиностанция „Геомекс” до ГПЧЕ „Васил Карагьозов”?

2. В случай, че не е провеждана подобна процедура, с чие решение ремонтът е възложен на СК „Път Строй Инвест“ ООД-Ямбол?

3. Кой е осъществил строителният надзор на този обект, има ли условия за гаранция от страна на изпълнителя и по какъв начин общината би могла да защити интересите си в случай на в случай на констатиране на некачествено извършени работи.

Очаква се отговора на кмета.

/Коментар на "Факти"/

Спорът за СПООР

153 000 лв. е годишната издръжка на сектор „Превенция и опазване на обществения ред” в община Ямбол. Парите са от данъците на всички граждани на Ямбол, за чието спокойствие уж трябва да се грижат назначените в СПООР.


До 31 юли 2010 г. СПООР-аджии, за които отговаря пряко доскорошният секретар на общината Милчо Коев, са наложили санкции по Закона за движение по пътищата в размер на 14 380 лв. Събраните суми от общината са 5 980 лв.


За тези 7 месеца са получили заплати в размер на 44 277 лв. За осигуровки от бюджета на общината са платени 7 403 лв. За гориво и застраховки на автомобилите, които също бяха купени с пари от бюджета, са изхарчени 8 818 лв. За униформено облекло, оборудване и материали 2 458 лв.


Цифрите са от отговора на кмета Славов на питане на независимия общински съветник Николай Ганев за ефективността на сектора. Изводите оставяме на вас.

/Коментар на "Факти"/

Кметът отказва да подаде сам оставка

Вашите напъни приличат на онази поговорка: „Напънала се планината и родила лайно, пардон мишка беше…” Това заяви на 8 септември от трибуната на общинския съвет Георги Славов в отговор на питане на общинския съветник инж. Каньо Канев от група „За Ямбол” дали ще има доблестта да си подаде сам оставката с цел да не се злепоставя името му, да не се уронва престижа на местната власт и да се даде възможност на Община Ямбол да защити интересите си като бъде конституирана като граждански ищец срещу евентуални последващи наказателни дела срещу кмета.

Мотивите на Канев да зададе въпроса си бяха, че, освен наказателното дело за водопровода, срещу кмета на Ямбол са образувани:

1. Досъдебно производство № 117/09 г. по описа на ОД на МВР-Ямбол /преписка вх. № 604/09 по описа на ОП-Ямбол/, водено срещу виновното длъжностно лице от Община Ямбол за извършено престъпление по възлагане на обществена поръчка с предмет – „Депониране на битови отпадъци - ежедневно разтоварване на битови отпадъци, генерирани от живущите и временно пребиваващи граждани на гр. Ямбол на определена площадка, съгласно технологичните изисквания за експлоатация на депа”.

2. Досъдебни производства за нанесени финансови вреди на общинското предприятие “Комуналуниверс” ЕООД от незаконосъобразни действия на кмета Георги Славов и неправомерно назначения прокурист Иван Божилов.

3. Досъдебно производство № 22/2010 по преписка № 1836/2009 г. за незаконосъобразни действия на кмета на община Ямбол при възлагането на ремонта на зала “Диана”.

4. Дознание с № 12/2010 г. по преписка № 1837/2009 г. по описа на Окръжна прокуратура – Ямбол заради обществената поръчка за издаване на информационен бюлетин на община Ямбол.

5. Досъдебно производство № 192/2009 г. по преписка № 1833/6.11.2009 г. по описа на Окръжна прокуратура – Ямбол за нанесени вреди на община Ямбол от незаконосъобразни действия на кмета Георги Славов при изпълнение на обект “Ремонт на осем улици в първи жилищен район в гр. Ямбол”, който следваше да се финансира от програма ФАР по договор за безвъзмездна финансова помощ по проект “Подобряване качеството на живот в квартал със смесено население, чрез доизграждане и рехабилитация на техническата инфраструктура ( тротоарни настилки, асфалтиране на улици, осветление)”.

От отговора на кмета стана ясно, че той няма никакво намерение да подава оставка. Че не се срамува от факта, че е нанесъл толкова много вреди на Ямбол. И че е станал толкова безпардонен, че си позволява да мърси с цинизми от трибуната на общинския съвет ушите на граждани, журналисти, общински съветници. При това сесията този път се излъчваше от двете ямболски телевизии, макар и със смущения.

/Коментар на "Факти"/

събота, 11 септември 2010 г.

Общината не е ищец по делото

Председателят на Общински съвет – Ямбол Георги Миланов наруши няколкократно Закона за местното самоуправление и местната администрация и Правилника за дейността на общинския съвет, за да измъкне кмета от конфузна ситуация. На 20 август повече от час общинските съветници спориха дали да включат като извънредна точка в дневния ред искане до Окръжния съд кмета Георги Славов да бъде отстранен от длъжност до приключване на съдебното производство срещу него. Предложението беше внесено от независимия общински съветник - майсторът на спорта Николай Ганев, а мотивите му затова бяха, че в момента общината няма възможност да бъде конституирана като граждански ищец по делото за незаконното изграждане на водопровода по улиците „Граф Игнатиев” и „Генерал Заимов” и впоследствие ще се наложи гражданите да плащат солени съдебни такси, за да си върнат нанесените от кмета вреди.

Съгласно Закона за местното самоуправление и местната администрация и Гражданския процесуален кодекс, обаче, кметът е единственото длъжностно лице, което може да представлява общината в съда. В случая е налице конфликт, тъй като кметът Георги Славов е и подсъдим, посочи в мотивите си Ганев.

Писмо, че би могло да се поиска конституирането на общината по делото като граждански ищец, е получено в канцеларията на общинския съвет още преди три месеца, каза председателят Георги Миланов. Водещата комисия по законност и ред е имала възможност да внесе предложение за това в общинския съвет още преди 21 юли, когато беше първото заседание по делото. Председателят й Станимир Кискинов обаче ревностно защитаваше кмета Славов на 20 август и отправяше обиди към всеки от съветниците, които настояваха предложението на Ганев да влезе в дневния ред. Същия ден в кулоарите на общината се чу, че Кискинов летувал в база на „Диана-комерс”.

Усетил настроението в залата, председателят на общинския съвет Георги Миланов отказа категорично да подложи на гласуване предложението точката да влезе в дневния ред. „Това е грубо нарушение на правилника”, възропта общинският съветник Румен Банков.

Николай Ганев, Наско Стефанов, Любомир Керемидчиев, Пламен Майсторов и Каньо Канев оспорват своеволията на Миланов пред Административен съд - Ямбол.

/Коментар на "Факти"/

Кметът Георги Славов отново пред съда на 13 септември


Според обвинителния акт, е нанесъл щета на гражданите на Ямбол за над 2 млн.лв. с изграждането на водопровода на улиците “Граф Игнатиев” и “Генерал Заимов”




За 13 септември от 9.30 часа е насрочено второто заседание по наказателния процес срещу кмета на Ямбол Георги Славов. Според обвинителния акт по наказателно от общ характер дело № 302 от 2010 г., през м. септември 2008 г. – м. март 2010 г. в гр. Ямбол Георги Славов, в качеството си на длъжностно лице, заемащо отговорно служебно положение – кмет на община Ямбол, с цел да набави облага за „Диана Комерс 1” ЕООД – гр. Ямбол в размер на 2 090 385,41 лв., е нарушил служебните си задължения и превишил властта и правата си при възлагането и сключването на договор № 107/10.11.2008 г. за изпълнението на обществена поръчка за изграждане на обект „Улични водопроводи и улична канализация по улица „Ген.Заимов” и ул.”Граф Игнатиев” в гр. Ямбол.


На 22 юли съдът беше принуден да отложи делото, след като защитникът на обвиняемия - адвокат Станимир Кондев, не се яви в Окръжен съд на същата дата.


Ден по-рано бяха разпитани половината от призованите свидетели, които потвърдиха тезата на обвинението. От показанията им, както и от събраните по делото писмени доказателства, стана ясно, че изграждането на водопровода е започнало много преди да се проведе търга и да се подпише договора между фирмата и общината.


Самият договор между общината и „Диана-комерс 1” е подписан на 10 ноември 2008 г. В него е посочено, че фирмата няма право да наема подизпълнители. Строителното разрешение за изграждането на водопровода е от 3 декември 2008 г. Към тази дата водопроводът е бил почти приключен.


„Диана-комерс -1” не е спазила точно изискванията на проекта, приложен към документацията. Въпреки това общинските служители са приели обекта, заявиха още от разпитаните свидетели.


„През декември миналата година присъствах на екскхумацията на водопровода. Направихме два изкопа. Практически аз извърших замерването. Установихме, че върху водопровода по бул. „Генерал Заимов” не е положено половината от асфалтовото покритие. Широчината на изкопа по бул. „Граф Игнатиев” е по-малка от проектната”, разказа инж. Зафир Зафиров, който от 35 години се занимава със строителство на водопроводи. Думите му бяха потвърдени и от инж. Асен Петров.


Инж. Зафир Зафиров, инж. Асен Петров и бившият директор на “ВиК” - Ямбол инж. Иван Георгиев бяха единодушни и с показанията на общинския съветник инж. Каньо Канев, че е противозаконно проектирането и строителството на подобен обект да се възлага на един изпълнител чрез една обществена поръчка. По този начин строителството се оскъпява, тъй като проектантът се съобразява с този, който му възлага проектът.


Бившият директор на “ВиК”-Ямбол инж. Иван Георгиев беше категоричен, че водопроводът по ул. „Граф Игнатиев” и „Генерал Заимов” е пуснат в експлоатация преди да бъде извършена задължителната дезинфекция на съоръжението.


Заради този водопровод кметът Славов няколко пъти се опитва да прокара в общинския съвет решение за поемане на общински дълг от 5 млн.лв., припомниха и общинските съветници арх. Димитър Бъчваров и Румен Банков. Такова решение е взето през май 2009 г., а заемът е изтеглен в началото на 2010 г. През март т.г. е извършено и пълното плащане към фирмата, макар че прокуратурата вече беше повдигнала обвинение към кмета Славов за нарушаване на служебните си задължения при възлагането на обществената поръчка и ощетяване на община Ямбол с над 2 млн.лв.


За изграждането на водопровода не са били предвиждани средства в бюджета за 2008 г., заяви директорката на дирекция „Финанси” в община Ямбол Катя Петкова.


В проектодоговора към тръжната документация е било посочено, че фирмата ще получи плащане след осигурено финансиране. Впоследствие в договора с „Диана-комерс” се появява конкретен срок за плащане – 31 май 2009 г., обясни общинският съветник инж. Димитър Ненчев, който беше член и на назначената от общинския съвет временна комисия за проверка на обществената поръчка.


На 13 септември, ако заседанието отново не бъде отложено по някаква причина, би трябвало да бъдат разпитани общинските съветници д-р Пламен Майсторов и Любомир Керемидчиев, шефовете на „Техностройинженеринг” и „Диана-комерс 1” Дойчо Дойчев и Кольо Колев, заместник-кметовете Иван Кърцъков и Надя Данкинова, общински служители, които са участвали при изготвянето на документацията по водопровода, вещите лица, самият подсъдим Георги Славов…

На 22 юли прокурор Димитрина Георгиева, обвинител в процеса, поиска на Георги Славов да бъде назначен резервен защитник. Приетите през май т.г. промени в Наказателно-процесуалния кодекс предвиждат съдът или прокурорът във фазата на разследването по дела за тежки престъпления, каквото е обвинението срещу ямболския кмет, да назначават резервен адвокат, ако титулярът не се явява, когато това е от изключително значение за разглеждането на делото в разумен срок.



/Коментар на "Факти"/


четвъртък, 9 септември 2010 г.

Защо кметът не иска да се намали такса смет



Чрез председателя


на Общински съвет


Ямбол



До кмета


на община Ямбол



ПИТАНЕ


От Наско Иванов Стефанов,


общински съветник от група „Не на корупцията”


в Общински съвет Ямбол




ГОСПОДИН КМЕТ,



С постановление на Окръжна прокуратура – Ямбол е образувано досъдебно производство срещу виновното длъжностно лице от община Ямбол за извършено престъпление по възлагане на обществена поръчка с предмет – „Депониране на битови отпадъци - ежедневно разтоварване на битови отпадъци, генерирани от живущите и временно пребиваващи граждани на гр. Ямбол на определена площадка, съгласно технологичните изисквания за експлоатация на депа”.


С други постановления на Окръжна прокуратура – Ямбол са образувани досъдебни производства за нанесени финансови вреди на общинското предприятие “Комуналуниверс” ЕООД от незаконосъобразни действия на кмета Георги Славов и неправомерно назначения прокурист Иван Божилов във връзка с подписването на договор с частната сливенска фирма „Еко Бул агро” за учредяване на Гражданско дружество „Комунални дейности и благоустройство”, възлагане на обществена поръчка с предмет “Почистване, поддържане на чистотата и озеленените територии за обществено ползване на гр. Ямбол”, неправомерно разпродаване на имущество на общинското дружество „Комуналуниверс” и други.


Извършваните проверки и повдигнатият обвинителен акт са в пряка връзка с решението на мнозинството от общинските съветници от ГЕРБ и партньори за определяне на такса смет за гражданите и юридическите лица.


В предложенията на кмета на община Ямбол за утвърждаване на размера на такса смет за 2008, 2009 и 2010 г. е посочено, че изготвянето на план-сметките е извършено въз основа на сключените договори за предоставяне на услугите в сферата на управление на отпадъците, както и на база на информацията относно количеството на генерираните и обезвредени отпадъци и населението на общината.


На 01.09.2008 г. кметът на община Ямбол, в качеството си на Възложител, подписал ДОГОВОР № 101 с ГД "Еко ЕУ Технолоджи" гр. Сливен за експлоатацията на депото за битови отпадъци. От информацията, публикувана в Регистъра на обществените поръчки, става ясно, че с този договор кметът е задължил общината, респ. гражданите и фирмите, да платят на ГД "Еко ЕУ Технолоджи" гр. Сливен 6 664 704 лева без ДДС за 5 години, т.е. не по-малко от 1 332 941 лева без ДДС в годишен размер.


До есента на 2008 г. услугата почистване на улични платна, площади, алеи, паркове и други територии от населените места, предназначени за обществено ползване се извършваше от общинското дружество “Комуналуниверс” ЕООД по силата на договор с община Ямбол. На 12 септември 2008 г. кметът Георги Славов, в качеството си на възложител, подписва Договор № 102 с ГД "Комунални дейности и благоустройство" гр. Ямбол за изпълнение на обществена поръчка - "Почистване, поддържане на чистотата и озеленените територии за обществено ползване на гр. Ямбол". От публикуваната в Регистъра за обществени поръчки информация става ясно, че кметът на Ямбол е задължил общината, респективно гражданите и фирмите да платят на ГД "Комунални дейности и благоустройство" гр. Ямбол 4 230 000 лв. без ДДС за 3 години.


Според Годишна данъчна декларация № 134/24.03.2010 г. от ГД „Комунални дейности и благоустройство” е отчетена печалба за 2009 г. в размер на 624 200.75 лв. Същевременно в Отчета за дейността на „Комуналуниверс” ЕООД е посочено, че през 2009 г. общинското търговско дружество отчита 692 хил.лв. по-малко приходи, в сравнение с 2008 г. и приключва 2009 г. с нулев резултат.


В тази връзка питанията ми към Вас са следните:


1. Не е ли намалението на приходите на „Комуналуниверс” резултат от договора за учредяване на Гражданско дружество „Комунални дейности и благоустройство” между „Комуналуниверс” и частната фирма „Еко Бул агро” – Сливен, подписан НЕПРАВОМЕРНО от прокуриста Иван Божилов с еднолично разрешение на кмета Георги Славов, както и възлагането на гражданското дружество от община Ямбол на обществената поръчка за поддържане на чистотата и озеленените територии на гр. Ямбол?


2. Не следва ли да бъде намалена такса смет за гражданите и фирмите в община Ямбол при неоспоримия факт от чиста печалба за изпълнителя Гражданско дружество „Комунални дейности и благоустройство”, конкретно за „Еко Бул агро” от 624 200.75 лв. при годишен размер на възложените от общината поръчки в размер на 1,4 млн.лв.?


3. Как бяха определени дейностите и техните стойности по договора с ГД "Еко ЕУ Технолоджи" за поддръжка и рекултивация на депото и кое наложи подписването на договор през 2008 г. за тригодишен период при положение, че общината изпълнява проект за изграждане на регионално депо?


4. Как ще бъдат възстановени нанесените материални щети на община Ямбол и нейните граждани вследствие незаконосъобразните действия на кмета при подписването на договорите с ГД "Еко ЕУ Технолоджи" и ГД „Комунални дейности и благоустройство”, зад които стои бившият му съдружник Радостин Русев?


На основание чл. 30.2. и чл.65.1. от Правилника за организацията и дейността на общински съвет Ямбол, неговите комисии и взаимодействието им с общинската администрация на община Ямбол настоявам за устен и писмен отговор на отправените от мен питания.



Наско Стефанов



08.09.2010 г.

Гр. Ямбол

Как се грижи общината за децата?



Чрез председателя
на Общински съвет Ямбол


До кмета
на община Ямбол







ПИТАНЕ

От група "Не на корупцията"
в Общински съвет Ямбол

         ГОСПОДИН КМЕТ,

        На основание чл. 30.2. и чл.65.1. от Правилника за организацията и дейността на общински съвет Ямбол, неговите комисии и взаимодействието им с общинската администрация на община Ямбол настоявам чрез Вас да получа отговор на следното питане към заместник-кмета г-жа Нина Русева:

        І. С решение на кмета на община Ямбол през месеците юли и септември 2010 г. се проведоха открити конкурси по Закона за обществените поръчки с предмет „Доставка на готова храна за нуждите на децата от ДДЛРГ „Ю. Гагарин” – гр. Ямбол”. Процедурата по избор на изпълнител все още не е приключила, но по информация на директорката на Дома за деца, лишени от родителска грижа „Юрий Гагарин” Николинка Пенкова, служителите в кухнята са освободени с цел икономии в бюджета.
През 2008 и 2009 г. доставката на хляб, хлебни и пресни сладкарски изделия, мляко и млечни продукти, месо и месни продукти, плодови и зеленчукови консерви и други хранителни продукти в Дома се осъществява от частни фирми, избрани по Закона за обществените поръчки. Договорите с тях са изтекли на 06.04.2010 г., но нови конкурси не са провеждани.
Същевременно през двете години с решение на кмета са прекратявани процедурите за избор на доставчик на пресни плодове и зеленчуци в социалното заведение, тъй като в определените за конкурсите срокове не е постъпвала оферта. Нови конкурси не са обявявани.
          В тази връзка питанията ни чрез Вас към заместник-кмета Нина Русева, в чийто ресор е дейността на социалното заведение, са:
         1. Коя е причината за директор на Дома за деца, лишени от родителска грижа „Юрий Гагарин” без конкурс да бъде назначена Николинка Йорданова Пенкова, общински съветник от ГЕРБ в община Тунджа?
         2. Как се осъществява контролът върху полаганите грижи за децата в Дома, в това число и тяхното хранене?
        3. Осъществява ли се контрол от страна на общината върху изразходването на бюджета на Дома и получените дарения?

        ІІ. На 18 март 2010 г. общинската администрация принуди Общинския съвет да вземе решение за закриване на ЦДГ № 2 "Снежанка", ЦДГ № 12 "Зорница", ЦДГ № 19 "Малина" и ЦДГ №13 "Славейче". Мотивите, изложени ресорния заместник-кмет Нина Русева, изпълняващ по това време длъжността кмет със заповед за заместване № 0030 от 25.01.2010г., пред общинските съветници бяха, че чрез обединяването на цитираните детски градини с други детски заведения ще се оптимизират разходите и ще се подобри качеството на предлаганите услуги, в това число и храненето на децата.
        В тази връзка питането ми чрез Вас към г-жа Нина Русева е:
        1. Колко средства от бюджета на детските градини в община Ямбол бяха икономисани след закриването на ЦДГ № 2 "Снежанка", ЦДГ № 12 "Зорница", ЦДГ № 19 "Малина" и ЦДГ №13 "Славейче"?
       2. Как са организирани грижите и доставката на храна за децата, които се възпитават в сградите на закритите детски градини след преструктурирането?

Защо общината не е граждански ищец по делото срещу кмета?



Чрез председателя


на Общински съвет Ямбол



До кмета


на община Ямбол



ПИТАНЕ


От Николай Ганев Димов,


Независим общински съветник


в Общински съвет Ямбол




ГОСПОДИН КМЕТ,



На 13.09.2010 г. в Окръжен съд – Ямбол е насрочено второто заседание по Наказателно общ характер дело № 302 по описа на Съда за 2010 г. срещу кмета на Община Ямбол Георги Иванов Славов. Делото е за престъпление по чл. 282, ал.3, вр.ал.2, предл.1 и 2, вр.ал.1 от Наказателния кодекс, затова че през м. септември 2008 г. – м. март 2010 г. в гр. Ямбол, в качеството си на длъжностно лице, заемащо отговорно служебно положение – кмет на Община Ямбол, с цел да набави облага за „Диана Комерс 1” ЕООД – гр. Ямбол в размер на 2 090 385,41 лв., Георги Славов е нарушил служебните си задължения и превишил властта и правата си при възлагането и сключването на договор № 107/10.11.2008 г. за изпълнението на обществена поръчка за изграждане на обект „Улични водопроводи и улична канализация по улица „Ген.Заимов” и ул.”Граф Игнатиев” в гр. Ямбол, изразяващи се в нарушения по: чл.2, ал.1,т.1,2 и 3 от ЗОП; - чл.15, ал.1,вр.ал.2,т.8, вр.ал.3, ал.4 от ЗОП; чл.39, ал.1, т.3 от ЗОП; чл.41, ал.2 от ЗОП; чл.22 и чл.24 от ЗОБ и § 84 от Закона за държавния бюджет за 2008 г; чл.148, ал.1 от ЗУТ; чл.157, ал.1 от ЗУТ и чл. 178,ал.1 от ЗУТ.


Община Ямбол в това наказателно производство се явява пострадало лице, тъй като съгласно фактическите констатации по Обвинителния акт на Окръжна прокуратура – Ямбол от деянието на Георги Славов са настъпили значителни вредни последици в размер на 2 090 385,41 лв. за Община Ямбол и общинския бюджет, представляващи разлика от заплатената от община Ямбол сума и действителната стойност на обекта по средни пазарни цени към момента на сключване на договора.


Деянието представлява особено тежък случай по смисъла на чл.93, ал.1,т.8 от НК.


Съгласно чл. 84. (1) от Наказателно-процесуалния кодекс пострадалият или неговите наследници, както и юридическите лица, които са претърпели вреди от престъплението, могат да предявят в съдебното производство граждански иск за обезщетение на вредите и да се установят като граждански ищци.


Съгласно чл. 44, ал.1, т. 15 от ЗМСМА и чл.30 ал.4 от Гражданския процесуален кодекс кметът на Общината е единствен неин представител пред съда.


В тази връзка и на основание чл. 30.2. и чл.65.1. от Правилника за организацията и дейността на общински съвет Ямбол, неговите комисии и взаимодействието им с общинската администрация на община Ямбол имам към Вас следните питания:


1. Предвид факта, че е налице конфликт на интереси – кметът е едновременно и подсъдим по цитираното наказателно общ характер дело № 302 по описа на Съда за 2010 г., определен ли е друг служител от общината, който да предприеме действия от името на община Ямбол за конституирането й като граждански ищец, за да бъдат своевременно защитени интересите й и да се претендира възстановяването на сумите от нанесените щети?


2. В случай, че не е определен такъв служител, какви са мотивите на кмета за това и как ще бъде компенсирана Община Ямбол за нанесените й материални вреди от незаконосъобразните действия на кмета по изграждането на водопровода на улиците „Граф Игнатиев” и „Генерал Заимов”?


Държа да получа устен отговор на този въпрос на днешното заседание и писмен отговор, съгласно реда на Правилника за организацията и дейността на общински съвет Ямбол, неговите комисии и взаимодействието им с общинската администрация на община Ямбол.


Николай Ганев


08.09.2010 г.


Гр. Ямбол

Ще си подаде ли кметът Славов оставката?

Чрез председателя

на Общински съвет Ямбол

До кмета

на община Ямбол

ПИТАНЕ

От Каньо Николов Канев,

общински съветник в Общински съвет Ямбол

ГОСПОДИН СЛАВОВ,

С дълбоко уважение и респект пред кмета на община Ямбол като орган на изпълнителната власт и на основание чл. 30.2. и чл.65.1. от Правилника за организацията и дейността на общински съвет Ямбол, неговите комисии и взаимодействието им с общинската администрация на община Ямбол настоявам да получа от Вас устен и писмен отговор на следните въпроси:

Срещу кмета на община Ямбол са образувани:

1. Наказателно от общ характер дело № 302 затова, че с цел да набави облага за „Диана Комерс 1”ЕООД – гр. Ямбол в размер на 2 090 385,41 лв. е нарушил служебните си задължения и превишил властта и правата си при възлагането и изпълнението на обществена поръчка за изграждане на обект „Улични водопроводи и улична канализация по ул.”Ген.Заимов” и ул.”Граф Игнатиев”.

2. Досъдебно производство № 117/09 г. по описа на ОД на МВР-Ямбол /преписка вх. № 604/09 по описа на ОП-Ямбол/, водено срещу виновното длъжностно лице от Община Ямбол за извършено престъпление по чл.219 ал.4 вр.ал.1 от НК по възлагане на обществена поръчка с предмет – „Депониране на битови отпадъци - ежедневно разтоварване на битови отпадъци, генерирани от живущите и временно пребиваващи граждани на гр. Ямбол на определена площадка, съгласно технологичните изисквания за експлоатация на депа”.

3. Досъдебни производства за нанесени финансови вреди на общинското предприятие “Комуналуниверс” ЕООД от незаконосъобразни действия на кмета Георги Славов и неправомерно назначения прокурист Иван Божилов.

4. Досъдебно производство № 22/2010 по преписка № 1836/2009 г. за незаконосъобразни действия на кмета на община Ямбол при възлагането на ремонта на зала “Диана”.

5. Дознание с № 12/2010 г. по преписка № 1837/2009 г. по описа на Окръжна прокуратура – Ямбол заради обществената поръчка за издаване на информационен бюлетин на община Ямбол.

6. Досъдебно производство № 192/2009 г. по преписка № 1833/6.11.2009 г. по описа на Окръжна прокуратура – Ямбол за нанесени вреди на община Ямбол от незаконосъобразни действия на кмета Георги Славов при изпълнение на обект “Ремонт на осем улици в първи жилищен район в гр. Ямбол”, който следваше да се финансира от програма ФАР по договор за безвъзмездна финансова помощ по проект “Подобряване качеството на живот в квартал със смесено население, чрез доизграждане и рехабилитация на техническата инфраструктура ( тротоарни настилки, асфалтиране на улици, осветление)”.

Предвид изброените наказателно дело и досъдебни производства и вече евднъж внесеното искане за отстраняването Ви от длъжност, моля г-н Славов да ми отговорите:

1. Ще се възползвате ли от правото си да подадете сам оставка чрез председателя на общинския съвет до общинската избирателна комисия с цел да не се злепоставя името Ви, да не се уронва престижа на местната власт и да се даде възможност на Община Ямбол да защити интересите си като бъде конституирана като граждански ищец срещу евентуални последващи наказателни дела срещу Вас?

2. В случай, че отговорът Ви е не, призовавам Вашите съпартийци от ГЕРБ и останалите общински съветници да приемем декларация, с която да поискаме от съда отстраняването на кмета от длъжност до приключването на съдебните производства срещу него.

08.09.2010 г.

Гр. Ямбол С уважение:

Каньо Канев



За "новата" улица в "Златен рог"



Чрез председателя


на Общински съвет


Ямбол



До кмета


на община Ямбол



ПИТАНЕ


От Пламен Петров Майсторов,


общински съветник от група „Не на корупцията”


в Общински съвет Ямбол




Г-Н СЛАВОВ,


В отчета на кмета на община Ямбол Георги Славов за периода 1 януари – 30 юни 2010 г. се посочва, че е завършен ремонтът на една от главните улици в кв. „Златен рог” – от бензиностанция „Геомекс” до ГПЧЕ „Васил Карагьозов”. Стойността на обекта е близо 300 000 лева, осигурени чрез заема, който Община Ямбол изтегли от SG експресбанк в размер на 5 млн.лв.


От медиите разбрах, че ремонтът е извършен от СК „Път Строй Инвест“ ООД-Ямбол, с което Община Ямбол има подписан договор на стойност 12 млн.лв. – предмет на поредното досъдебно производство срещу кмета на общината.


На основание чл. 30.2. и чл.65.1. от Правилника за организацията и дейността на общински съвет Ямбол, неговите комисии и взаимодействието им с общинската администрация на община Ямбол имам към Вас следното питане:


1. Проведена ли е процедура по Закона за обществените поръчки за ремонта на улицата от бензиностанция „Геомекс” до ГПЧЕ „Васил Карагьозов”?


2. В случай, че не е провеждана подобна процедура, с чие решение ремонтът е възложен на СК „Път Строй Инвест“ ООД-Ямбол?


3. Кой е осъществил строителният надзор на този обект, има ли условия за гаранция от страна на изпълнителя и по какъв начин общината би могла да защити интересите си в случай на в случай на констатиране на некачествено извършени работи.


Надявам се, че в установения в Правилника за организацията и дейността на общински съвет Ямбол, неговите комисии и взаимодействието им с общинската администрация на община Ямбол 15-дневен срок ще получа устен и писмен отговор на поставените от мен въпроси.




08.09.2010 г.


Гр. Ямбол С уважение:


Пламен Майсторов