Да бъдат премахнати делегираните бюджети в болничната помощ и регулативните стандарти в доболничната помощ, за да се гарантира упражняването на конституционното право на гражданите за достъпна и качествена медицинска помощ. За това настоява Общински съвет - Ямбол в декларация до Народното събрание, Министерския съвет, Министерство на финансите, Министерство на здравеопазването и Националната здравноосигурителна каса. В декларацията се настоява също за безусловно изплащане на всички суми от НЗОК и МЗ към изпълнителите на медицинска помощ до 30.09.2010 г. и осигуряване до края на
До 1 август тази година НЗОК привеждаше на болниците парите за всичката дейност по отчетените от тях клинични пътеки за съответния месец. От август се въведоха делегирани бюджети, които са многократно по-ниски от изработеното от болниците. Реално лечебните заведения нямат достатъчно средства, за да лекуват болните. Това разясни на заседанието на съвета на 30 септември д-р Мила Табакова от група "Не на корупцията" и председател на ПК"Здравеопазване", която е вносител на предложението за декларацията в Общинския съвет. Заради делегираните бюджети много болници пуснаха голяма част от персонала си в неплатен отпуск, други отказаха плановите операции и преминаха само на спешна помощ. Това очаква и МБАЛ "Свети Пантелеймон" - Ямбол, тъй като нейният делегиран бюджет не може да покрие реалните разходи за лечение на пациентите, каза още д-р Табакова.
Регулативните стандарти допълнително създават условия за влошаване на здравното обслужване на населението. С тях се определя броят на направленията, които се отпускат на 3 месеца на общопрактикуващите лекари, както и средствата за изследвания, назначавани от специалистите. Общопрактикуващите лекари нямат право да надвишават тези регулативни стандарти. Така реално много от пациентите са лишени от правото си на консултация при специалист или изследвания. "С тази декларация общинските съветници изразяват своята тревога за задълбочаването на проблемите в сферата на здравеопазването. Ние настояваме всеки да има достъп до консултация при специалист, изследване или лечение, в момента, в който има нужда", заяви д-р Табакова.
Декларацията е провокирана от провежданите дебати относно финансирането в здравеопазването, тежкото финансово състояние на лечебните заведения от доболнична и болнична помощ в община Ямбол и декларацията, приета от 50-ия Извънреден събор на Българския лекарски съюз.
Преди да внесе текста за обсъждане в ПК "Здравеопазване", а след това и в Общинския съвет, д-р Табакова проведе среща с директора на МБАЛ "Св. Пантелеймон" д-р Панайот Диманов. Председателят на група "Не на корупцията" инж. Наско Стефанов разговаря с председателя на Районната колегия на Българския лекарски съюз д-р Петър Папашимов. И д-р Папашимов, и д-р Диманов, които са членове на ГЕРБ, подкрепиха инициативата на общинските съветници в защита на пациентите и бъдещето на лечебните заведения.
За разлика от тях, общинските съветници от ГЕРБ се обявиха категорично против декларацията. Председателката на група "ГЕРБ" Галина Симеонова отправи за трети път лични нападки към лекарите, че са виновни за качеството на здравеопазването, и упрекна съветниците, които подкрепиха декларацията, че се опитват да се намесват в работата на държавните институции, като изразяват позицията си за осигуряване на достатъчно средства за лечение на пациентите.
В този дух беше изказването и на кмета Георги Славов, който отправи и персонални обиди към общинските съветници д-р Пламен Майсторов, инж. Наско Стефанов и инж. Каньо Канев, подкрепили категорично предложението на д-р Мила Табакова и ПК "Здравеопазване".
С решението си общинските съветници задължиха кмета, като единствен представител на община Ямбол в Общото събрание на МБАЛ "Св. Пантелеймон" АД, да отстоява пред държавните органи приетите с декларацията позиции. Предвид изказванията на Георги Славов от трибуната на Общинския съвет и досегашните му действия, е под въпрос доколко той ще изпълни решението на общинския съвет.
През лятото на 2009 година в отговор на въпрос на д-р Мила Табакова кметът заяви, че ще заведе съдебно дело срещу Министерство на здравеопазването, заради увеличаването на капитала на болницата, вследствие на което дяловете на община Ямбол бяха намалени до 21.95 %, а на държавата нараснаха на 58.08 %. Дело не беше заведено, разбира се, припомни д-р Табакова.
Още по темата гледайте в предаването "Дебати" по "ДТВ"
http://www.dianacable.net/index.php?t=3&id_video=1678&type=videos
Няма коментари:
Публикуване на коментар