Интервю на Светлана Пенева от в."Делник"
с инж. Наско Стефанов
Поводите за интервюто
С решение от 19 заседание на Общински съвет - Ямбол, проведено на 18 март
На същото заседание Общински съвет - Ямбол отложи разглеждането на изготвения от общинската администрация проект за бюджет за
С решение на 20 заседание на Общински съвет - Ямбол, проведено на 31 март
Съветниците взеха решение и да сезират прокуратурата относно допуснатите от кмета нарушения при възлагане на обществени поръчки.
- Как без заеми ще се оправи общината?
- Без решение на Общинския съвет се пое еднолично общински дълг за изграждането на един обект. Тогава не стоеше ли този въпрос на дневен ред? Що се отнася до заема по ФЛАГ, трябва да се спази всичко, което е по закон - яснота е дал областният управител с мотивите, с които е върнал решението ни. Освен това дългът ни по ФЛАГ може да е 1,5 млн.лв., а не 4 млн.лв. Но винаги се слага каруцата пред коня - първо се извършват едни действия, после се извиват ръцете на Общинския съвет по узаконяването им
- Как бихте определили политиката, провеждана от кмета?
- Най-големите общински поръчки ги печелят само сливенски фирми, затова и я наричам политика на сливенизация на Ямбол. Първият обект, който се даде на сливенска фирма беше сметището। Договорът е за 6,5млн।лв. за 5 години. Още тогава съм изразил несъгласието си, но решенията се вземат еднолично от кмета. А не може да се вземат без решение на Общинския съвет, след като парите от такса смет се събират от гражданите. Кой може да каже, че за в бъдеще ще се съберат толкова пари?!
Вторият обект, даден на сливенска фирма, е сметопочистването и озеленяването. Създаде се едно гражданско сдружение в абсолютно нарушение на закона. Поръчката е за 4.3 млн.лв. за 3 години. Отново без решение на Общинския съвет!
Не знам кой поема отговорността за решение за влизане на общинското предприятие, каквото е "Комуналуниверс", в гражданско дружество. Гражданското дружество печели поръчка без съгласието на собственика - Общинския съвет, "Комуналуниверс" да участва в него.
- А поръчката за пътното поддържане?
- В този случай договорът е за 10 млн.лв. за 3 години. Залагаме в бюджет
Нормалният въпрос е защо се подписва договор за 10 млн. лв. и за 3 години, а не за 1 година и за 300 000 лв., да речем. Отговорът на кмета е, ако се осигурят пари отнякъде, да не се губи време за поръчка, веднага да се използват. А истинската цел е - откъдето се вземат пари, там да отиват.
Първоначално фирмата уж беше ямболска, а после се оказа, че е станала собственост на скандалната "Биндер" - на братята, станали известни като "батко и братко". За мен е неморално по време на рецесия да се прехвърлят общински поръчки от Ямбол на сливенски фирми.
Няма коментари:
Публикуване на коментар