За нас, хората, които се обединихме в коалиция "ПАРТИЯ НА ЗЕЛЕНИТЕ и ОДС", Ямбол никога не е бил последен по значимост град в България, дори и името му да започва с последната буква от родната ни азбука.

Ямбол е едно от най-колоритните български средища, защото тук винаги е бушувало голямо щракане на идеи от будни и свободомислещи патриоти.

Затова ние от коалиция "ПАРТИЯ НА ЗЕЛЕНИТЕ и ОДС" не можем да се примирим, че през последните години славата на Ямбол беше омърсена от кметове с присъди за злоупотреби в особено големи размери, от ширеща се корупция и престъпност.

Днес нашият град плаща висока цена за годините, лишени от политическа чистоплътност и далновидно кметско управление.

За коалиция "ПАРТИЯ НА ЗЕЛЕНИТЕ и ОДС" затварянето на очи пред мафиотизирането на властта, не е алтернатива. Отчаянието и неверието са оправданията на бездуховните, на мързеливите и пораженците. И на анонимните, на обезличените.

Местната власт, подпирана от гражданското общество, трябва да поеме категоричен ангажимент за устойчиво бъдеще. Ямбол и неговите хора ЗАСЛУЖАВАТ.

Чрез КАЧЕСТВО НА МИСЪЛТА, чрез КАЧЕСТВО НА ДЕЙСТВИЕТО работим за ПО-ДОБРО КАЧЕСТВО НА ЖИВОТА!








събота, 11 април 2009 г.

Блокират сметките на общината

За скандалния водопровод от архивите на медиите





В. „Тунджанец”, 10 декември 2008 г.





· Договор за 4.3 млн.лв. е подписал градоначалникът Георги Славов с „Диана-комерс” за магистралния водопровод на „Граф Игнатиев”

· До 15 юни 2009 г. трябва да ми платят цялата сума, категоричен е собственикът на фирмата Кольо Колев



Докато всички администрации правят антикризисни финансови планове, кметът на Ямбол Георги Славов подписва договори за милиони левове, без да са осигурени парите и без разходът да е одобрен от общинския съвет. Това призна самият той на редовния си брифинг с журналисти в понеделник.

Само с договора за проектиране и строителство на магистралния водопровод по ул. „Генерал Заимов” и ул. „Граф Игнатиев” общината ще започне 2009 г. на червено с 4,2 мн.лв.

Самият договор е за 4,3 млн.лв., но още на 12 декември общинските съветници със сигурност ще одобрят изплащането на първите 100 хил.лв. по него. Кметът Славов е включил сумата в актуализацията на бюджета. Парите, обаче, не са от осигурени допълнително средства в местната хазна, а от неизвършените ремонтни работи на ел. инсталацията в кметството, невъзложеният и неразработен Общ устройствен план на Ямбол и неизградения приют за кучета.

Другите 4,2 млн.лв. общината трябва да намери до 31 май 2009 г., съгласно подписания договор. „Ще ги намерим”, каза с усмивка градоначалникът, но се смути на въпроса към собственика на „Диана-комерс” Кольо Колев дали ще гарантира, че няма да блокира сметките на общината, ако не се разплатят с него навреме. „Не мога да чакам вечно”, каза самият той.

Водопроводът, който се подменя сега, е от преди 40 години. Той е от стомана и карцероген. А тръбите, които сега се полагат, са чугунени и гарантирали употреба за следващите 100 години.

Знаете, че бяха осигурени пари за преасфалтирането на ул. „Граф Игнатиев”. Не беше логично да се извърши ремонтът, а после да се копае отново, за да се полага водопроводът, мотивира се кметът Славов.

Задавам си въпроса кой е този ямболлия, който ще каже, че дори и да има дребни нередности, не е съгласен това строителство да се случи, каза още Славов.

В процеса на изграждане на водопровода се сблъскахме с няколко класически принципи на разхищение на обществени средства. Не може да има оправдание за това, че един алтернативен водопровод, който захранва Хале, Зорница и други квартали, да не се експлоатира, заради това, че върху него са изградени обществени гаражи, каза още градоначалникът. Оказало се, че покрай „Христо Смирненски” имало още един водопровод, който също е затапен. По същия начин стоял въпросът и с тръбата по ул. „Г. Раковски”, каза още кметът, като не пропусна да хвърли вината за това на „ВиК”.

По думите на собственика на „Диана-комерс” до 19 декември трябва да приключи цялостното строителство на магистралния водопровод. Това означава, че през следващите 100 години проблем с водата не би трябвало да имат улиците „Генерал Заимов”, в участъка от ул. „Янко Сакъзов” до ул. „Търговска”, и ул. „Граф Игнатиев”, в участъците от ул. „Търговска” до обходен път Юг, от ул. „Милин камък” до бул. „Крайречен” и от ул. „Милин камък” до ул. „Даскал Белчев”.




Собственикът на „Диана-комерс” Кольо Колев:


НЕ МОГА ДА ЧАКАМ ВЕЧНО ДА МИ ПЛАТЯТ


В търга за магистралния водопровод по улиците „Граф Игнатиев” и „Генерал Заимов” имаше ясни условия за разсрочено плащане. Аз живея в този град, но не мога да чакам вечно да ми се плати. В договора има заложен краен срок за плащане на сумата – 31 май 2008 г. Ако на 15 юни не ми е платено, няма да блокирам сметките. Но ако просрочието е по-голямо, ще го направя.

Аз също бях пред ръба на отказване при условията, които постави общината. Беше въпрос на дни. Но ми се осигури финансиране от банка ДСК и тогава се реших да участвам. Иначе не бих могъл да отделя 4,3 млн.лв. от оборотните пари на фирмата за Ямбол.


Разрешението за строеж в сила от 3 декември


„Всички знаете кога започна строителството”, каза собственикът на „Диана-комерс” Кольо Колев. Малцина, обаче, знаят, че на 5 септември община Ямбол е обявила конкурс по Закона за обществените поръчки и че на 17 октомври е одобрена офертата на единствената явила се фирма.

Кметът Славов твърди, че е спазена пълната процедура и документацията е съгласувана с всички институции. В 12.10 часа в понеделник, 8 декември, той обеща след 10 минути да представи на журниластите пълната документация по строителството на магистралния водопровод. Вестник „Тунджанец” получи само копие от разрешението за строеж едва във вторник, 9 декември, в 15,41 часа.

Документът с № 437/19.11.2008 г. е влязъл в сила на 3 декември 2008 г., личи ясно от печата на главната архитектка Йорданка Терзиева. Тя е единственият специалист, съгласувал частта конструкции, ВиК и трасир. план. Според разрешителното, главен проектант на обекта е В. Димитрова, а на пресконференцията кметът каза, че проектът е изготвен от инж. Светльо Драганов. По думите на Кольо Колев, строителният надзор се извършва от дружество „Хидросвят”. Неговият управител също присъства на брифинга.


ДВЕ ФИРМИ СА СЕ ОТКАЗАЛИ ОТ ТЪРГА



Две фирми са се отказали от участие в търга по Закона за обществените поръчки за изграждането на магистралния водопровод, заяви кметът Георги Славов. Сред тях била и „Овергаз”.

„За мен беше показателно, че тези две фирми се отказаха и участва само една”, каза кметът Славов. По думите му, ако и „Диана-комерс” се беше отказала, градът щеше да претърпи по-големи загуби, защото след време е трябвало да се дадат много повече пари за ново разкопаване на „Граф Игнатиев” и „Генерал Заимов”.

петък, 10 април 2009 г.

Сигнал на група общински съветници за злоупотреби на кмета на Ямбол

До председателя на

Комисията за борба с корупцията при НС

До главния прокурор

на Република България

До председателя на

Сметна палата

До директора на Агенция

за държавна финансова инспекция

До председателя на Държавна

агенция Национална сигурност

До директора на ТД на Държавна

агенция Национална сигурност

ОТНОСНО: Действия на кмета на община Ямбол в качеството му на представляващ община Ямбол по откриване, провеждане и възлагане на обществени поръчки с възложител община Ямбол - 2008 г.

Уважаеми господа,

предвид регламентираната от действащото законодателство компетентност и правомощия на поверените ви органи, както и с оглед, че конкретните проблеми, изложени в настоящия сигнал са относими и касаят цялата общественост и население на община Ямбол и са от особена значимост, с цел предотвратяване на бъдещи отрицателни последици и въздействие върху обществото, считаме за целесъобразно и законосъобразно Вашето сезиране с молба за извършване на проверки във връзка с изложените по-долу факти и предприемане на съответните действия при констатиране на данни за извършени закононарушения и/или престъпления.

Фактите касаят следното:

1. С решение № ТУ 03/0008 от 30.04.2008 г. на кмета на община Ямбол е открита процедура по Закона за обществените поръчки за възлагане на обществена поръчка с предмет "Депониране на битови отпадъци - ежедневно разтоварване на битови отпадъци, генерирани от живущите и временно пребиваващи граждани на гр. Ямбол на определена площадка, съгласно технологичните изисквания за експлоатация на депа" с обект на поръчката - услуги по смисъла на чл.5 от ЗОП.

Под № 00339 - 2008 - 0007 в регистъра на АОП е публикувано посоченото решение, както и обявление за обществената поръчка. Видно от посоченото обявление, количеството и обема на поръчката се определят "съгласно приложената в документация количествено-стойностна сметка", а начинът на финансиране и плащане е "съгласно приложения в документацията проектодоговор".

На следващо място, съгласно посоченото обявление, срокът на договора или крайният срок за изпълнение на поръчката е определен в месеци и е посочен като "360" месеца, т.е. в години става 30 години!

За изпълнение на обществена поръчка "Експлоатация и поддържане на депо за битови отпадъци гр. Ямбол, закриване, рекултивация, мониторинг и следексплоатационни грижи" с обект - услуги, от страна на кмета на община Ямбол в качеството му на възложител е сключен ДОГОВОР № 101/01.09.2008 г. за експлоатация и поддържане на депо за битови отпадъци гр. Ямбол с изпълнител "Еко ЕУ Технолоджи" с БУЛСТАТ 119671338 гр. Сливен, ул. "Старозагорско шосе".

Общата стойност на договора е 6 664 704.61 лв. без ДДС, която е дължима от възложителя за период от 5 /пет/ години, т.е. не по-малко от 1 332 940.90 лв. без ДДС в годишен размер.

Изложените факти навеждат следните въпроси относно законосъобразността и целесъобразността при възлагане на поръчката:

а/ При вземане на решение за откриване на процедурата липсват данни за определяне на стойността на обществената поръчка, която съобразно императивните норми на ЗОП се определя към датата на вземане на решението за откриване на процедурата за възлагане на обществената поръчка. Стойност на поръчката не е посочена и в обявлението, докато при сключване на договора същата е конкретизирана в размер на 6 664 704.61 лв. без ДДС.

Липсата на конкретизация при определяне на стойността на поръчката кореспондира с обстоятелството, че съобразно нормите на Закона за местни данъци и такси - чл.66, средствата, необходими за дейността "проучване, проектиране, изграждане поддържане, експлоатация, закриване и мониторинг на депата за битови отпадъци или други инсталации и съоръжения за обезвреждане на битови отпадъци" се определят в годишен размер за всяко населено място с решение на Общинския съвет, въз основа на одобрена план-сметка за конкретния вид дейност, включваща необходимите разходи за осъществяване на този вид дейност. В тази връзка, съобразно нормите на Закона за общинския бюджет - разходите по бюджета на община Ямбол не могат да се извършват в размери на постъпленията от приходите по бюджета, определени по съответния законоустановен ред за съответните видове дейности, включително посочената такава. Нещо повече - при липса на решение на компетентния орган /Общинския съвет/ по определяне на годишния размер на средствата, липсва основание за поемане на задължения от страна на община Ямбол по възлагане и финансиране на този вид дейност.

б/ Определеният от възложителя срок за изпълнение на поръчката /по обявление - 360 месеца /30 години/, по договор - 5 години, е в нарушение на нормите на ЗОП и ЗОБ.

Съобразно чл.5 от ЗОП, обществените поръчки на услуги се възлагат за срок до 4 години. По изключение срокът може да бъде определен на 5 години, но мотивите за определяне на такъв срок на изпълнение следва да бъдат изложени от възложителя в решението за откриване на процедурата, респективно в обявлението за обществена поръчка. В конкретния случай липсват мотиви за определяне на такъв срок на изпълнение на поръчката. Нещо повече, с оглед изложеното по-горе, е невъзможно определянето на подобен срок за изпълнение предвид липсата на средства по бюджета на община Ямбол за изпълнение на този вид дейност.

Изложеното обосновава извода, че от страна на възложителя при откриване, провеждане и възлагане на процедурата са допуснати съществени нарушения на закона, без да се коментират критериите за избор на изпълнителя.

На практика, в конкретния случай, с така сключения договор възложителят в лицето на кмета на община Ямбол е задължил община Ямбол и обществеността за период от пет години напред с посочения общ размер на сумата от 6 664 704.61 лв. без ДДС и при липса на подобни средства по бюджета на община Ямбол.

2. С Решение № ТУ 03/0013/ 09.06.2008 г. на кмета на община Ямбол е открита процедура по ЗОП за възлагане на обществена поръчка с предмет "Почистване и поддържане на чистотата на главната улична мрежа и прилежащите й тротоари, автобусни спирки и пешеходни зони по улици, тротоари, площадни пространства в Централна градска част, входно-изходни булеварди и улици с интензивно транспортно движение на територията на гр. Ямбол. Поддържане на зелените площи на територии, предназначени за широко обществено ползване в гр. Ямбол", с предмет на поръчката - услуги по смисъла на чл.5 от ЗОП.

Под № 00339 -2008 - 0013 в регистъра на АОП е публикувано посоченото решение, както и обявление за обществената поръчка. Видно от посоченото обявление, количеството и обема на поръчката се определят "съгласно количествено-стойностната сметка, приложена в документацията за участие", а условията на плащане предвиждат, че "разплащането става с представени от изпълнителя и заверени от възложителя месечни и междинни протоколи за приемане на извършените дейности и въз основа на издадена фактура".

На следващо място, съгласно посоченото обявление, срокът на договора или крайният срок за изпълнение на поръчката е определен в месеци и е посочен като "36" месеца, т.е. в години става 3 години.

След провеждане на откритата процедура в регистъра на АОП е публикувана информация за сключен договор за възлагане на обществена поръчка, видно от която:

За изпълнение на обществена поръчка "Почистване, поддържане на чистотата и озеленените територии за обществено ползване на гр. Ямбол" с обект - услуги, от страна на кмета на община Ямбол в качеството му на възложител, е сключен ДОГОВОР № 102/12.09.2008 г. за поддържане на чистотата и озеленените територии с изпълнител - ГД"Комунални дейности и благоустройство" с БУЛСТАТ 128629306 гр. Ямбол ,ул."Елховско шосе", което гражданско дружество е и единственият участник в откритата процедура.

Общата стойност на договора е 4 230 000 лв. без ДДС, която е дължима от възложителя за период от 3/три/ години, т.е. не по-малко от 1 410 000 лв. без ДДС в годишен размер.

Изложените факти навеждат следните въпроси относно законосъобразността и целесъобразността при възлагане на поръчката:

а/ При вземане на решение за откриване на процедурата, липсват данни за определяне стойността на обществената поръчка, която съобразно императивните норми на ЗОП се определя към датата на вземане на решението за откриване на процедурата за възлагане на обществената поръчка. Стойност на порчката не е посочена и в обявлението, докато при сключване на договора сщата е конкретизирана в размер на 4 230 000 лв. без ДДС.

Липсата на конкретизация при определяне на стойността на поръчката кореспондира с обстоятелството, че съобразно нормите на ЗМДТ - чл.66, средствата, необходими за дейността "почистване на уличните платна, площадите, алеите, парковите и другите територии от населените места, предназначени за обществено ползване" се определят в годишен размер за всяко населено място с решение на Общинския съвет, въз основа на одобрена план-сметка за конкретния вид дейност, включваща необходимите разходи за осъществяване на този вид дейност. В тази връзка, съобразно нормите на ЗОБ - разходите по бюджета на община Ямбол не могат да се извършват в размери над постъпленията от приходите в бюджета, определени по съответния законоустановен ред за съответните видове дейности, включително посочената такава. Нещо повече, при липса на решение на компетентния орган /Общинския съвет/ по определяне на годишния размер на средствата, липсва основание за поемане на задължения от страна на община Ямбол по възлагане и финансиране на този вид дейност.

б/ Определеният от възложителя срок за изпълнение на поръчката по обявлението е 36 месеца, а по договор - 3 години.

В конкретния случай липсват мотиви за определяне на такъв срок за изпълнение на поръчката, тъй като, с оглед изложеното по-горе, е невъзможно определянето на подобен срок за изпълнение предвид липсата на средства по бюджета на община Ямбол за изпълнение на този вид дейност.

Изложеното обосновава извода, че от страна на възложителя при откриване, провеждане и възлагане на процедурата са допуснати сществени нарушения на закона.

На практика, в конкретния случай, с така сключения договор възложителят в лицето на кмета на община Ямбол е задължил община Ямбол и обществеността за период от три години напред с посочения размер на сумата от 4 230 000 лв. без ДДС и при липса на подобни средства по бюджета на община Ямбол.

в/ Избраният от възложителя изпълнител по сключения договор, посочен по-горе, е дружество по смисъла на чл.357 и сл. от ЗЗД, в което съдружници са "Еко Бул Агро" ЕООД гр. Сливен, ул. "Агликина поляна" с ЕИК 119620272 и "Комуналуниверс" ЕООД гр. Ямбол ул. "Елховско шосе" с ЕИК 838168437.

Вторият съдружник "Комуналуниверс" е дружество, чийто капитал е 100 % общинска собственост на община Ямбол.

Съобразно разпоредбите на ТЗ, ЗМСМА и действащата местна Наредба за условията и реда, при които общината упражнява правата си на собственик върху общинската част от капитала в търговските дружества, правомощията и компетентността на Общо събрание - върховен орган за управление на търговско дружество с ограничена отговорност и едноличен собственик на капитала, се упражняват от Общински съвет Ямбол.

Съобразно чл.147 ал.2 и чл.137 ал.1 т.6 от ТЗ, чл.21 от ЗМСМА и чл.9 ал.1 т.5 от Наредбата за условията и реда, при които общината упражнява правата си на собственик върху общинската част от капитала в търговските дружества, единствено от компетентността на Общински съвет - Ямбол, в качеството му на принципал, е въпроса относно вземане на решение за участие на "Комуналуниверс" ЕООД гр. Ямбол, включително и такива, учредени по см. на ч.357 и сл. на ЗЗД.

В конкретния случай при учредяване на дружеството, избрано за изпълнител на обществената поръчка, липсва надлежно и законоизискуемото решение на Общински съвет Ямбол за участие на "Комуналуниверс" ЕООД гр. Ямбол в ГД "Комунални дейности и благоустройство" гр. Ямбол. Горното обосновава извода за недействителност на учреденото и избрано за изпълнител на поръчката ГД "Комунални дейности и благоустройство" гр. Ямбол.

Допуснатият при учредяване на дружеството-изпълнител порок неминуемо рефлектира и върху сключения договор за изпълнение на поръчката и действието му.

3. С Решение № ТУ 03/0031/05.09.2008 г. на кмета на община Ямбол е открита процедура по ЗОП за възлагане на обществена поръчка с предмет "Проектиране и строителство на магистрален водопровод по ул. "Генерал Заимов", в участъка от ул. "Янко Сакъзов" до ул. "Търговска", и по ул. "Граф Игнатиев", в участъка от ул. "Търговска" до Обходен път-Юг. Проектиране и строителство на разпределителен водопровод по ул. "Граф Игнатиев", в участъка от ул. "Милин камък" до бул. "Крайречен". Проектиране и строителство на канализационен клон по ул. "Граф Игнатиев", в участъка от ул. "Милин камък" до ул. "Даскал Белчев"", с обект на поръчката - строителство.

Под № 000339 - 2008 - 0021 в регистъра на АОП е публикувано посоченото решение, както и обявление за обществената поръчка. Видно от посоченото обявление, количеството и обема на поръчката се определят "съгласно техническото задание от документацията за участие", а условията на плащане предвиждат, че "заплащането на проектирането и СМР се извършва след осигуряване на целево финансиране за описания в договора обект по бюджета на община Ямбол или друг източник на привлечени средства".

На следващо място, съгласно посоченото обявление, срокът на договора или крайният срок за изпълнение на поръчката е определен в месеци и е 4 месеца.

След провеждане на откритата процедура в регистъра на АОП е публикувана информация за сключен договор за възлагане на обществената поръчка, видно от която:

За изпълнение на обществена поръчка - "Проектиране и строителство на улични водопроводи и улична канализация по ул. "Генерал Заимов" и ул. "Граф Игнатиев" гр. Ямбол", с обект - строителство, проектиране и изпълнение, от страна на кмета на община Ямбол, в качеството му на възложител, е сключен ДОГОВОР № 107/10.11.2008 г. за проектиране и строителство с изпълнител "Диана-комерс-1" ЕООД с ЕИК 128018756 гр. Ямбол ул. "Златен рог" 80, представлявано от едноличния собственик на капитала Кольо Желев Колев, което дружество е и единственият участник в откритата процедура.

Общата стойност на договора е 3 591 587.15 лв. без ДДС, която е дължима от възложителя за период от 2 месеца.

Изложените факти навеждат следните въпроси относно законосъобразността и целесъобразността при възлагане на поръчката:

а/ При вземане на решение за откриване на процедурата, липсват данни за определяне на стойността на обществената поръчка, която съобразно императивните норми на ЗОП се определя към датата на вземане на решението за откриване на процедурата за възлагане на обществената поръчка. Стойност на поръчката не е посочена и в обявлението, докато при сключване на договора същата е конкретизирана в размер на 3 591 587.15 лв. без ДДС.

Липсата на конкретизация при определяне на стойността на поръчката кореспондира с обстоятелството, че по бюджета на община Ямбол за 2008 г. липсват средства за финансирането на изпълнението на обществена поръчка с този предмет. В тази връзка, съобразно нормите на ЗОБ - разходите по бюджета на община Ямбол не могат да се извършват в размери над постъпленията от приходите в бюджета.

Нещо повече, видно от условията на поръчката, определени от възложителя "заплащането на проектирането и СМР се извършва след осигуряване на целево финансиране за описания в договора обект по бюджета на община Ямбол или друг източник на привлечени средства". Следователно, още при обявяване на поръчката възложителят е със знанието, че за изпълнение на възложената поръчка липсва осигурено финансиране, но независимо от това, съобразно сключения договор, същият е задължил община Ямбол с плащане на общата стойност на поръчката, което следва да бъде извършено до изтичане на 2008 г.

В тази врзка считаме, че при липса на решение на компетентния орган /Общински съвет/ по определяне на годишния размер на средствата, необходими за изпълнение на поръчката, липсва основание за поемане на задължения от страна на община Ямбол по възлагане и финансиране на този вид дейност.

Не на последно място следва да се отбележи, че според независими експерти, договорената от възложителя обща стойност на поръчката за този вид и обем на работа се явява няколкократно завишена.

б/ На следващо място следва да се отбележи, че в предмета на поръчката се включва проектиране и строителство. В конкретния случай, проектирането е извършено впоследствие, тъй като строително разрешение за обекта е издадено към датата на приключване на изпълнението. Проект за обекта не е съгласуван от експертен съвет и липсват данни за надлежно осъществен строителен надзор.

Изложеното обосновава извода, че от страна на възложителя при откриване, провеждане и възлагане на процедурата са допуснати съществени нарушения на закона.

На практика, в конкретния случай, с така сключения договор възложителят в лицето на кмета на община Ямбол е задължил община Ямбол и обществеността с посочения размер на сумата от 3 591 587.15 лв. без ДДС, при липса на подобни средства по бюджета на община Ямбол.

Изложеното е относимо само до три възложени обществени поръчки, като, видно от данните, само за изтеклата 2008 г. община Ямбол е задължена със сума в размер на 6 334 528.05 лв. без ДДС, представляваща над 50 % от общия годишен размер на собствените приходи в бюджета на общината. Задълженията са поети при липса на осигурени средства по бюджета на община Ямбол и липса на конкретни решения в тази връзка от компетентния по см. на Закона за общинския бюджет и Закона за държавния бюджет орган - Общински съвет - Ямбол.

При условие, че не се изпълняват поетите по сключените договори задължения, то за община Ямбол неминуемо ще настъпят значителни неблагоприятни последици, включително финансови такива.

Уважаеми господа, повдигнатите въпроси, свързани с незаконосъобразни действия на кмета на община Ямбол в качеството му на представляващ община Ямбол, по откриване, провеждане и възлагане на обществени поръчки, са от особена значимост, тъй като касаят цялата местна общественост, поради което и с цел предотвратяване на бъдещи отрицателни последици и въздействие върху обществото, считаме за необходимо предприемането на действия от ваша страна в рамките на дадената ви от закона компетентност.

С уважение:

Наско Стефанов "Не на корупцията"

Пламен Майсторов "Не на корупцията"

Каньо Канев "За Ямбол"

Мила Табакова "Не на корупцията"

Любомир Керемедчиев "Не на корупцията"

Георги Зафиров

Иван Петков

Станимир Кескинов

Николина Хаджигеоргиева "За Ямбол"

Димчо Ненчев "За Ямбол"

Румен Банков коалиция БСП

Йордан Милков "За Ямбол"

Димитър Бъчваров коалиция БСП

Антоанета Антонова коалиция БСП

Николай Ганев "Не на корупцията"

Кръстьо Петров "Атака"

Меглена Банова коалиция БСП

Неделчо Парапанов коалиция БСП

Нели Стефанова коалиция БСП

Ясен Киров ЗНС

Христо Дянков коалиция "Десен алианс"

петък, 3 април 2009 г.

Политиката на Славов е политика на сливенизация на Ямбол


Интервю на Светлана Пенева от в."Делник"

с инж. Наско Стефанов

Поводите за интервюто

С решение от 19 заседание на Общински съвет - Ямбол, проведено на 18 март 2009 г., бе дадено съгласие за поемане на общински дълг от 4 млн.лв. от фонд ФЛАГ за авансово финансиране на дейностите по проекта за преустройство на бившето ОУ"Страшимир Кринчев" в комплексен център за социални услуги. Решението бе върнато от областния управител, тъй като е прието в нарушение на Закона за общинския дълг - преди да е приет бюджета на общината за съответната година.

На същото заседание Общински съвет - Ямбол отложи разглеждането на изготвения от общинската администрация проект за бюджет за 2009 г. В него бяха заложени 5 млн.лв. дълг за изградените вече нов водопровод и канализация по ул. "Генерал Заимов" и "Граф Игнатиев" - обект, възложен от кмета без предварително да е обсъден и одобрен от Общинския съвет.

С решение на 20 заседание на Общински съвет - Ямбол, проведено на 31 март 2009 г., беше избрана временна комисия за извършване на проверка по възлагането на обществената поръчка и извършените строително-ремонтни работи по водопровода. Тогава бюджетът беше приет, но без исканите от кмета 5 млн.лв. като дълг.

Съветниците взеха решение и да сезират прокуратурата относно допуснатите от кмета нарушения при възлагане на обществени поръчки.

- Как без заеми ще се оправи общината?

- Без решение на Общинския съвет се пое еднолично общински дълг за изграждането на един обект. Тогава не стоеше ли този въпрос на дневен ред? Що се отнася до заема по ФЛАГ, трябва да се спази всичко, което е по закон - яснота е дал областният управител с мотивите, с които е върнал решението ни. Освен това дългът ни по ФЛАГ може да е 1,5 млн.лв., а не 4 млн.лв. Но винаги се слага каруцата пред коня - първо се извършват едни действия, после се извиват ръцете на Общинския съвет по узаконяването им

- Как бихте определили политиката, провеждана от кмета?

- Най-големите общински поръчки ги печелят само сливенски фирми, затова и я наричам политика на сливенизация на Ямбол. Първият обект, който се даде на сливенска фирма беше сметището Договорът е за 6,5млнлв. за 5 години. Още тогава съм изразил несъгласието си, но решенията се вземат еднолично от кмета. А не може да се вземат без решение на Общинския съвет, след като парите от такса смет се събират от гражданите. Кой може да каже, че за в бъдеще ще се съберат толкова пари?!

Вторият обект, даден на сливенска фирма, е сметопочистването и озеленяването. Създаде се едно гражданско сдружение в абсолютно нарушение на закона. Поръчката е за 4.3 млн.лв. за 3 години. Отново без решение на Общинския съвет!

Не знам кой поема отговорността за решение за влизане на общинското предприятие, каквото е "Комуналуниверс", в гражданско дружество. Гражданското дружество печели поръчка без съгласието на собственика - Общинския съвет, "Комуналуниверс" да участва в него.

- А поръчката за пътното поддържане?

- В този случай договорът е за 10 млн.лв. за 3 години. Залагаме в бюджет 2009 г. 200 000 лв. за ремонт на пътища. След приемането на бюджета, станаха малко повече. След като договорът е за 10 млн. лв. остават 9,8 млн.лв. за следващите 2 години.

Нормалният въпрос е защо се подписва договор за 10 млн. лв. и за 3 години, а не за 1 година и за 300 000 лв., да речем. Отговорът на кмета е, ако се осигурят пари отнякъде, да не се губи време за поръчка, веднага да се използват. А истинската цел е - откъдето се вземат пари, там да отиват.

Първоначално фирмата уж беше ямболска, а после се оказа, че е станала собственост на скандалната "Биндер" - на братята, станали известни като "батко и братко". За мен е неморално по време на рецесия да се прехвърлят общински поръчки от Ямбол на сливенски фирми.