ВЪРХУ ПРАВОСЪДНАТА СИСТЕМА И РАЗСЛЕДВАЩИТЕ ОРГАНИ ПО НАКАЗАТЕЛНО ДОСЪДЕБНО ПРОИЗВОДСТВО СРЕЩУ КМЕТА ГЕОРГИ СЛАВОВ
В последните дни станахме свидетели на недопустими опити за посегателство върху независимостта на българската съдебна система, прокуратурата и полицията в нашия град Ямбол от страна на висши държавни служители и народни представители от управляващото мнозинство в България.
На производство в Окръжна прокуратура – гр. Ямбол е досъдебно производство № 117/2009 г. по описа на Областна дирекция на Министерство на вътрешните работи – Ямбол. С постановление на водещия разследването от 20 януари
На 21 януари
Славов е областен лидер на ГЕРБ в града. На 21 януари
На 22 януари
На 25 януари
Заседанията на съда са публични и всеки има право да присъства, но присъствието на трима депутати от управляващото мнозинство категорично може да се определи като недопустим политически натиск. Още повече, че Анастас Анастасов, преди избирането му за народен представител, беше председател на Районния съд, а сега е председател на парламентарната Комисия по вътрешна сигурност и обществен ред и член на парламентарната Комисия по правни въпроси.
Основание за нашето твърдение е и фактът, че с определение № 8/
В декларация до председателя на ПП ГЕРБ и министър-председател на България Бойко Борисов, ръководството на ПП ГЕРБ и народните представители настояхме публично да бъде информирана обществеността за позицията на партията по отношение на злоупотребите и закононарушенията от страна на областния лидер на ГЕРБ в Ямбол. До този момент премиерът не е взел отношение по въпроса, както не е отговорил и на многобройните ни сигнали за закононарушения по обществени поръчки от страна на Славов.
Считаме, че намесата на депутатите и държавните служители в работата на съда, прокуратурата и полицията погазва предвиденото в Хартата на основните права в Европейския съюз (2007/C 303/01) право на ефективни правни средства за защита и справедлив съдебен процес, а именно делото срещу кмета Славов да бъде гледано справедливо и публично от независим и безпристрастен съд. Независимостта на съдебната власт е предвидена и в Конституцията на Република България като необходимо условие за функционирането на правовата държава и е в услуга на обществото.
Точно затова смятаме за дълг на всеки гражданин на Европейския съюз да алармира за неправомерни политически вмешателства, защото единствено поддържането на нетърпимост към тях е ефективна гаранция срещу авторитарно управление и за укрепване на демокрацията, каквато е основната цел и на Договора от Лисабон за създаване на Европейския съюз (2007/C 306/01).
Убедени сме, че желанието съдът да бъде зависим от изпълнителната власт и от вече настроеното обществено мнение по определени дела е опасно, защото позволява държавен произвол, грубо погазване на човешките права и допускане на съдебни грешки. Вярваме, че в никоя европейска държава не би останала без политически последствия подобна практика.
Няма коментари:
Публикуване на коментар