За нас, хората, които се обединихме в коалиция "ПАРТИЯ НА ЗЕЛЕНИТЕ и ОДС", Ямбол никога не е бил последен по значимост град в България, дори и името му да започва с последната буква от родната ни азбука.

Ямбол е едно от най-колоритните български средища, защото тук винаги е бушувало голямо щракане на идеи от будни и свободомислещи патриоти.

Затова ние от коалиция "ПАРТИЯ НА ЗЕЛЕНИТЕ и ОДС" не можем да се примирим, че през последните години славата на Ямбол беше омърсена от кметове с присъди за злоупотреби в особено големи размери, от ширеща се корупция и престъпност.

Днес нашият град плаща висока цена за годините, лишени от политическа чистоплътност и далновидно кметско управление.

За коалиция "ПАРТИЯ НА ЗЕЛЕНИТЕ и ОДС" затварянето на очи пред мафиотизирането на властта, не е алтернатива. Отчаянието и неверието са оправданията на бездуховните, на мързеливите и пораженците. И на анонимните, на обезличените.

Местната власт, подпирана от гражданското общество, трябва да поеме категоричен ангажимент за устойчиво бъдеще. Ямбол и неговите хора ЗАСЛУЖАВАТ.

Чрез КАЧЕСТВО НА МИСЪЛТА, чрез КАЧЕСТВО НА ДЕЙСТВИЕТО работим за ПО-ДОБРО КАЧЕСТВО НА ЖИВОТА!








сряда, 26 август 2009 г.

Има ли и Ямбол своите "вещици", специализирани в изсмукването на обществен ресурс

И КОГА ТЕ ЩЕ ЗАСТАНАТ НА МУШКАТА НА РАДЕТЕЛИТЕ
ЗА "ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ"

ОТВОРЕНО ПИСМО
до президента на Република България, министър-председателя, председателя на Народното събрание, вицепремиера и министър на вътрешните работи, министъра на правосъдието, народните представители от 31 ЯМИР Александър Стойков, Анастас Анастасов, Атанас Мерджанов, Огнян Пейчев, Светослав Тончев




Уважаеми дами и господа,

Това писмо не е преповторение на изпратения преди месеци сигнал до Комисията за борба с корупцията, Главния прокурор на Република България, Председателя на Сметната палата, Директора на Агенция за Държавна финансова инспекция, Председателя на Държавна агенция Национална сигурност и Териториална дирекция на ДАНС- Ямбол. Под документа тогава подписите си сложиха 20 общински съветници, които подкрепиха тезата си за претоварването на бюджета на Ямбол чрез съмнителни по провеждането и законосъобразността си големи обществени поръчки. Още преди парламентарните избори отговорните институции започнаха разследване и проверки на действията на кмета Георги Славов, някои от които вече недвусмислено доказват, че парите на бедна община като Ямбол, са похарчени без анализ, понякога “на ръба на закона”, а около фирмите, спечелили големи обществени поръчки се появяват странни и най-малкото, неморални обстоятелства.

Искрено се надяваме, че внимание на нашето писмо ще обърне и новоизбраният министър-председател Бойко Борисов, който издигна като водещ принцип на новото управление мотото „Не на корупцията!”.

Всички ние сме се подписвали под друг негов девиз – за “Отрито управление!” и считаме, че със своите действия сме удържали на дадената дума пред избирателите. Заедно с това считаме, че корупцията няма цвят, а най-силни доказателства за борбата с нея се дават тогава, когато едни и същи действия се мерят с еднакъв аршин, независимо от партийна принадлежност на замесените лица, дори и когато това води до необходимостта от вземането на болезнени във вътрешнопартиен план решения.

От 2007 г. кмет на града е областният координатор на ГЕРБ Георги Славов. Ние като основатели на ГЕРБ, доскоро му вярвахме и го подкрепяхме. Но не можем да си затворим очите и не искаме да мълчим за злоупотребите, които ощетяват родния ни град и облагодетелстват определен кръг лица.

Съмненията ни за корупция идват от факта, че на едни и същи фирми, свързани с кмета Георги Славов, се възлагат обществените поръчки в Ямбол. При това при явни нарушения на процедурите в закона.

Ямбол е пред явен фалит, заради колосални и неправомерни обществени поръчки, възложени от кмета, зад гърба на общинския съвет:

До момента общината дължи:

1,1 млн.лв. без ДДС на програма ФАР – заради нарушение в тръжните процедури по реализиран проект;

4,3 млн. лв. на „Диана-комерс 1” – заради възложено строителство на магистрален водопровод без осигурени средства.

Общината е ангажирана и с договори за над 25 млн.лв. по обществени поръчки, спечелени от свързани с кмета Георги Славов фирми.

Само за сравнение - целият годишен бюджетът на Ямбол за 2009 г.,от собствени приходи, е в размер на едва 9 млн. лв.

Ето и фактите.

На 6 юли 2009 г. Върховният административен съд потвърди становището на Комисията за защита на конкуренцията, че решението на кмета за избор на фирма, която да ремонтира 8 улици в ромската махала, е незаконосъобразно. Реконструкцията е възложена по проекта на общината “Подобряване на състоянието и интеграцията на малцинствените групи в неравностойно положение със специален фокус върху ромите”. За него по схемата на Програма ФАР за предоставяне на финансова помощ “Подобряване на състоянието и интеграцията малцинствени групи в неравностойно положение със специален фокус върху ромите” бяха отпуснати 1,1 млн.лв.

Търгът за избор на изпълнител е обявен на 17 септември 2008 г. На 27 октомври кметът Славов подписва решението на тръжната комисия и обявява за спечелил малката обществена поръчка Консорциум “СК Път Строй Инвест - Технопътстрой”. На 11 декември 2008 г. кметът подписва договор № 112 с консорциума, като ангажира общината да плати на фирмата 1 222 549 лв. с ДДС. С решение номер 6 от 20 януари 2009 г. Комисията за защита на конкуренцията установява незаконосъобразност в решение № ТУ 03/ 0048/ 27. 10. 2008 г. на кмета на Община Ямбол за класирането на участниците. Договорът със “СК Път Строй Инвест - Технопътстрой”, обаче, не е прекратен. Консорциумът изпълнява поръчката и съответно трябва да си получи парите. ОТ ОБЩИНСКИЯ БЮДЖЕТ, защото Ямбол ще трябва да върне парите на Програма ФАР.

СК „Пътстрой инвест” е изпълнител и на обществената поръчка за "Основен и текущ ремонт, реконструкция и свързаното с тях проектиране, поддържане, еластични предпазни огради и парапети и зимно поддържане на уличната и общинската пътна мрежа, разположена на територията на Община Ямбол за периода 2008-2011". Търгът за нея бе проведен на 30 декември 2008 г. Договорът, подписан на 9 февруари 2009 г., е на стойност 12 млн. лв. с ДДС за 3 години.

Половин година по-рано, на 31 юли 2008 г. пак на СК”Пътстрой инвест” е възложена обществената поръчка за "Ремонт на пътни настилки на територията на гр. Ямбол" на стойност 250 хил.лв.

Мажоритарен собственик на СК”Пътстрой инвест” е „Виастрой”, зад която стои 36-годишната Елза Бойкова Георгиеваснаха на бившия шеф на агенция „Пътища” Веселин Георгиев. Връзката с приближени на Георги Славов и Веселин Георгиев фирми лесно се открива, ако се направи справка в Търговския регистър. Елза Георгиева е собственик на „Виастрой” и „Ен макс ефект”. Седалищата и на двете фирми са на бул. „Хаджи Димитър” 41 в Сливен – седалището на фирма „Биндер”, с която Славов дели обществени поръчки преди избора му за кмет. Фирмите на Елза Георгиева дори имат обща електронна поща с „Биндер”.

Другият участник в строителния консорциум – „Технопътстрой”, е първата фирма, която получава поръчка от Георги Славов, след встъпването му в длъжността кмет на община Ямбол. Договорът на стойност 2 160 000 лв. е за направата на обслужващата улица и става факт, след като Славов прекратява процедура за същия обект, подписана от предшественика му.

Не по-малко съмнения за злоупотреби от страна на кмета Георги Славов възникнаха и около изграждането на магистрален водопровод по ул. "Генерал Заимов", в участъка от ул. "Янко Сакъзов " до ул. "Търговска" и по ул. "Граф Игнатиев" в участъка от ул. "Търговска" до обходен път Юг. Съгласно посоченото решение за обявление на обществена поръчка, се предвижда „заплащането на проектирането и строително-монтажните дейности се извършва след осигуряване на целево финансиране за описания в договора обект по бюджета на Община Ямбол или друг източник на привлечени средства”. Договорът № 107 е подписан на 10 ноември 2008 г., във време, когато обектът е наполовина привършен. Не без значение е фактът, че в предмета на поръчката се включва проектиране и строителство. В конкретния случай, проектирането е извършено впоследствие, тъй като строително разрешение за обекта е издадено на 3 декември 2008 г. - към датата на приключване на изпълнението, което лесно може да се установи от актовете на фирмата, положила асфалтовото покритие на улицата. Проект за обекта не е съгласуван от експертен съвет и липсват данни за надлежно осъществен строителен надзор.

С договора Славов задължава общината да изплати на изпълнителя „Диана-комерс 1” 4 309 904,40 лева с ДДС, при ясното съзнание, че в бюджета на общината не е заложена тази сума.

Според независими експерти, договорената от Възложителя обща стойност на поръчката за този вид и обем на работа е няколкократно завишена. Достатъчно е да припомним само един пресен факт:

Наскоро завършеният ремонт на 2780 метра от бул. “Симеоновско шосе” в София излезе на данъкоплатците 1 685 000 лв. като в цената бяха включени напълно подменени подземни комуникации – ВиК и съобщителна мрежа, асфалтово покритие с 5 г. гаранция, маркировка, общодостъпна среда и сигнализация за хора с увреждания и т.н. В същото време само изграждането на водопровод в Ямбол с дължина от 2200 метра,без полагане на асфалтово покритие, се изчислява близо два пъти и половина по-скъпо! Всеки може да си направи изводите къде по-добре са защитени интересите на данъкоплатците – дали в София при управлението на ГЕРБ или в Ямбол при управлението на същата политическа сила! Ето такива факти са в състояние да дискредитират политиката на ГЕРБ пред жителите на един областен град, въпреки усилията, които премиерът полагата в столицата и на национално ниво.

Приветствайки усилията на новото правителство да въведе прозрачност в управлението и да инвентаризира наследството, което получава, не можем да си затворим очите за неизбежния паралел между случая с ямболския водопровод и прословутия “златен ремонт” в Министерството на регионалното развитие и благоустройството. Общото между двата случая е, че за поръчката се явява само един кандидат, цените са многократно раздути, спрямо средните стойности за подобен вид дейности, а в бюджета не е предвидено финансиране за изпълнението им.

Пак без решение на Общинския съвет, кметът Георги Славов възложи ремонта на спортна зала „Диана”. Договор № 109, подписан на 10 декември 2008 г., бе на стойност 916 012,54 лв. с ДДС. След като въпросът бе повдигнат в общинския съвет, на 23 декември 2008 г. договорът бе прекратен с мотиви: „предвид липсата на средства за осигуряване финансиране за по-нататъшно изпълнение на строително -монтажните работи на обекта. На изпълнителя „Силма-60” бяха изплатени 36 000 лв. – стойността на извършената до момента работа.

В нарушение на законовите разпоредби, с Решение № ТУ 03/0008/30.04.2008г. на кмета на Община Ямбол е открита процедура по ЗОП за възлагане на обществена поръчка с предмет – „Депониране на битови отпадъци - ежедневно разтоварване на битови отпадъци, генерирани от живущите и временно пребиваващи граждани на гр. Ямбол на определена площадка, съгласно технологичните изисквания за експлоатация на депа”, с обект на поръчката – услуги по см. на чл.5 от ЗОП.

Според публикуваното в регистъра на Агенцията за обществени поръчки решение № 00339-2008-0007, количеството и обема на поръчката се определят „съгласно приложената в документацията количествено-стойностна сметка”, а начинът на финансиране и плащане е „съгласно условията на приложения в документацията проектодоговор”.Срокът на договора или крайния срок за изпълнение на поръчката е определен в месеци и е посочен като „360” месеца, т.е. в години става 30 години!

На 1 септември 2008 г. с договор № 101 кметът Георги Славов възлага изпълнението на обществената поръчка - "Експлоатация и поддържане на депо за битови отпадъци гр. Ямбол, закриване, рекултивация, мониторинг и следексплоатацонни грижи", на ГД "Еко ЕУ Технолоджи" с Булстат 119671338 гр. Сливен ул. "Старозагорско шосе".

Общата стойност на договора е 6 664 704.61 лева без ДДС, която е дължима от Възложителя за период от 5 /пет/ години, т.е. не по-малко от 1 332 940.90 лева без ДДС в годишен размер.

По този въпрос медиите вече доста изписаха, но пак го припомняме, защото и досега никой не е разсеял съмненията за корупция около подписването на договора за ямболското депо.

Гражданско дружество “Еко EU Технолоджи” е създадено на 17 април 2007 г. по реда на чл.357 до чл.364 от ЗЗД по повод обществената поръчка за поддръжка на депото в с. Сотиря. Съдружници в него са „Бул Гейт” ЕООД с управител общинският съветник от ГЕРБ в Сливен Радостин Русев, “Нирон” ЕООД – собственост на Йорданка Русева-съпруга на Радостин Русев, и столичната общинска фирма “Чистота – Искър” ЕООД, представлявана от Павел Николов Граматиков. Малко след подписването на договора „Чистота – Искър” прехвърля дела си на „Бул Гейт”.

А „Бул Гейт” и бившата фирма на ямболския кмет Георги Славов “Лукском” са съдружници в ГД "Стройинвест-Сливен".

След приемането на Закона за конфликт на интереси Радостин Русев прехвърля фирмата на Мартин Георгиев Стефанов. Съпругата му пък продава дяловете си в „Нирон” и „Еко бул агро” на своя съдружник Иван Златев Памуков.

Преди това ямболският кмет подписва договор с „Еко бул агро”, чрез друго „гражданско дружество”, за обществената поръчка „Почистване, поддържане на чистотата и озеленените територии за обществено ползване на гр. Ямбол”.

Скандалното при тази обществена поръчка е не само цената, но и фактът, че кметът Георги Славов буквално подарява на съпругата на бившия си съдружник бизнеса на общинското дружество „Комуналуниверс”.

Без знанието на принципала на общинското дружество - Общински съвет Ямбол, на 28 юли 2008 г. ,незаконно назначеният от кмета прокурист на „Комуналуниверс”ЕООД Иван Божилов подписва договор с „Еко бул агро” за учредяването на гражданско дружество ”Комунални дейности и благоустройство”,на базата на документи с невярно съдържание. Предметът на дейност на дружеството е участие в открита процедура за възлагане на обществена поръчка „Почистване, поддържане на чистотата и озеленените територии за обществено ползване на гр. Ямбол”.

С договор от 12 септември 2008 г. кметът на града е възложил на гражданското дружество изпълнението на обществената поръчка. За 3 години консорциумът трябва да получи 5 076 000 лв. с ДДС, или по 141 000 лв. на месец. От тях по сметките на „Комуналуниверс” се отчисляват само парите в частта за озеленяване, се посочва в публичния регистър на търговските дружества с общинско участие. Приходите от останалите услуги – ръчно и машинно метене, товарене и извозване на отпадъци, снегопочистване и т.н., се полагат на „Еко бул агро”. Независимо, че дяловото участие между двете фирми в гражданското дружество е 50 на 50.

Средствата необходими за дейността по „проучване, проектиране, изграждане, поддържане, експлоатация, закриване и мониторинг на депата за битови отпадъци или други инсталации или съоръжения за обезвреждане на битови отпадъци” се определят в годишен размер за всяко населено място с решение на Общинския съвет, въз основа на одобрена план-сметка за конкретния вид дейност, включваща необходимите разходи за осъществяване на този вид дейност. В тази връзка, съобразно нормите на ЗОБ, разходите по бюджета на Община Ямбол не могат да се извършват в размери над постъпленията от приходите в бюджета, определени по съответния законоустановен ред за съответните видове дейности, включително посочената такава. Нещо повече, при липса на решение на компетентния орган /Общински съвет/ по определяне на годишния размер на средствата, липсва основание за поемане на задължения от страна на Община Ямбол по възлагане и финансиране на този вид дейност.

Липсата на решение на Общинския съвет за включването на „Комуналуниверс” ЕООД в Гражданско дружество прави договора недействителен, но кметът на Ямбол Георги Славов продължава да извършва плащания по сметките на ГД ”Комунални дейности и благоустройство”. Нашата проверка в Търговския регистър установи, че самият прокурист Иван Божилов е вписан в регистъра чрез документ с невярно съдържание (готови сме да предоставим документални подробности и по този случай).

Изненадани сме и от факта, че Божилов продължава да върти и частния си бизнес чрез своето „Стаибо” ЕООД.

Декларации с невярно съдържание са подадени от кмета Георги Славов и пред Сметната палата.

На 9 ноември 2007 г. с договор за покупко-продажба Георги Славов продава едноличното си дружество „Лукском” за 5 000 лв. на Коста Добрев Петков от Сливен.

На същата дата Коста Добрев Петков купува от Славов за 5000 лева и 50 дяла от „Комнет-Сливен” ООД.

На 12 ноември 2007 г. по същия начин продава дяловете си в „Текрис” ЕООД на съпругата си Катя Иванова Славова за 5 000 лв. Седалището на фирмата остава на домашния му адрес в Ямбол на ул. „Граф Игнатиев” бл.44.

На 19 ноември 2007 г. съпругата му получава и 770 дяла в „Комнет-Ямбол”, притежание дотогава на Георги Славов.

Четвъртата му фирма – „Баланс 37” е със спряна дейност от 26 ноември 2007 г., но правата върху нея все още са на Георги Славов, показа справка в Търговския регистър.

Тези обстоятелства не са отразени в подадената на 19 декември 2007 г. от Георги Славов декларация пред Сметната палата по Закона за публичност на имуществото на лицата, заемащи висши длъжности 9.

Любопитното е, че печалбата на „Лукском” само за една година нараства от 209 хил. лв. на 1 961 182 лева. Странно е, че Славов подарява на Коста Петков само за 5 000 лева договори за десетки милиони левове с община Сливен. Преди да стане кмет, той е подписал договора за поддръжка на уличното осветление в Сливен. Бил е и управител на ГД "Стройинвест-Сливен". През май 2007 г. дружеството печели обществена поръчка за ремонт и реконструкция на покриви на сгради, канализационна и водопроводна мрежа в населени места на територията на Община Сливен; реконструкция, модернизация и изграждане на нови обекти улично осветление на град Сливен и др., която осигурява на съдружниците 48 млн.лв. от община Сливен за 2 години. Още за 36,5 млн. лв. са подписаните договори по обществена поръчка за отводняване и водоснабдяване на населени места в община Сливен, корекция на реки, ремонти на училища, читалища и други. Славов подписва договора с Йордан Лечков за нея на 14 септември 2007 г.

ГД "Стройинвест - Сливен" се състои от "Бул-гейт" на Радостин Русев, "Лукском" на Георги Славов и "Топстрой декор", в която участва именно Коста Петков.

С друго гражданско дружество - ”ЛТБ България ХГ”, в което съдружници са „Лукском”, „Топстройдекор” и „БКС-Христо Нанев”, на 26 септември 2007 г. община Сливен е подписала договор за “Сметосъбиране на твърди битови отпадъци от територията на община Сливен, транспортирането им до депо за битови неопасни отпадъци с. Сотиря, Община Сливен, лятно и зимно поддържане чистотата на териториите за обществено ползване на гр. Сливен, промишлените зони, гробищни паркове, прилежащи квартали, курортни местности, селищните образувания, речните корита в границите на град Сливен и съставни селища на територията на община Сливен”. Поръчката е за срок от 15 години и е на стойност 30 милиона лева.

Уважаеми дами и господа,

Позволихме си да изнесем тези факти, колкото и срамни да са за Ямбол, защото се надяваме, че ще успеем да пресечем порочната практика за нецелесъобразно пилеене на общинските средства.

Незаконосъобразните действия на кмета на община Ямбол по откриване, провеждане и възлагане на обществени поръчки, са от особена значимост, тъй като касаят цялата местна общност и директно бъркат в джобовете на всички данъкоплатци в Ямбол. Оставаме с надежда, че институциите, които съблюдават законността в България, ще си свършат работата. И че Ямбол все някога ще дочака “Открито управление!”. А до тогава не ни остава нищо друго, освен да информираме обществеността и медиите, считайки ги за съюзник в борбата за законност и справедливост!


За още подробности можете да се обръщате към:

Инж.Наско Стефанов – председател на ОбС Ямбол и учредител на ПП ”ГЕРБ”

Тел. 0895599500

Д-р Мила Табакова – общ. Съветник в ОбС Ямбол и учредител на ПП ”ГЕРБ”

Тел. 0895599523

Любомир Керемедчиев – общ. Съветник в ОбС Ямбол, председател на ПК

„Бюджет и финанси” и учредител на ПП ”ГЕРБ”.

Тел.0895599521

Д-р Пламен Майсторов – общ. Съветник в ОбС Ямбол и учредител на ПП ”ГЕРБ”

Тел.0895599530

Инж. Каньо Канев - общ. Съветник в ОбС Ямбол

Тел.0895599518

Инж. Николина Хаджигеоргиева – общ. Съветник в ОбС Ямбол

Тел.0895599529

Арх. Димчо Ненчев – общ. Съветник в ОбС Ямбол

Тел.0899875725



вторник, 25 август 2009 г.

ХРОНОЛОГИЯ НА СЪБИТИЯТА В “КОМУНАЛУНИВЕРС”

На сесията на Общински съвет - Ямбол на 18.05.2009 г. най–много дискусии предизвика точката, касаеща отчетите на общинските дружества. Продължителните дебати при обсъждането се концентрираха върху “Комуналуниверс” ЕООД. Основните въпроси, които бяха поставени са: какво е състоянието на дружеството, как се управлява и как общинската фирма е станала съдружник в ГД"Комунални дейности и благоустройство", без знанието и съгласието на Общинския съвет.


В хода на обсъждането, общинският съветник г-н Георги Зафиров изложи множество тревожни факти за това дружество, които остават скрити от Общинския съвет и отбеляза, че в материала на вносителя липсва предложение за освобождаване от отговорност на Управителя на “Комуналуниверс” ЕООД за 2008 г. Дали това е случаен пропуск или умишлено липсва в предложението на кмета, може да се разбере само, ако се проследи подробно хронологията на фактите по прекратяване на Договора за управление на дружеството на бившия управител Атанас Карамарков.




1. На 8.01.2008 г. г-н Атанас Карамарков подава молба до кмета, да бъде освободен от 11.01.2008 г. /б.а. - забележете, че датата е добавена по-късно с химикал/ по взаимно съгласие на основание чл.36 т.2 от Договора му за управление.





2. На 11.01.2008 г. секретарят на общината /б.а. – Милчо Коев/ връчва едно уведомително писмо /???/ на управителя, че кметът прекратява сключения на 25.10.2006 г. Договор за възлагане управлението на “Комуналуниверс” ЕООД, считано от 11.01.2008 г.


Налице е един правен абсурд, защото:



а/ липсва акта, с който е извършено решението на кмета, т.е. липсва заповед със съответните реквизити: номер;дата; основания; разпореждане; подпис и печат.



б/ кметът няма никакви правомощия да освобождава или прекратява договорите на управителите на общинските фирми, защото това действие е в изключителните правомощия на Общинския съвет, който изпълнява функциите на Общото събрание в общинските търговски дружества, според ЗОС; ЗМСМА и ТЗ.



Кметските правомощия относно общинските фирми са определени да бъдат единствено от оперативен порядък и са фиксирани в чл.10 на Наредбата за условията и реда, при които Общината упражнява правата си на собственик върху общинската част на капитала в търговските дружества / за по-кратък запис ще се използва по-нататък - Наредба за ***/.



Фриволното тълкуване от Георги Славов на текста на Наредбата, че кметът сключва и прекратява договорите за възлагане управлението на ЕООД и това му давало право по своя воля да взема подобни решения и да ги изпълнява, е направо смехотворно. Ясно е казано, че тези решения се вземат от Общинския съвет.



в/ създаден е заплетен юридически казус, защото независимо от подадената молба от управителя за освобождаване по взаимно съгласие, едната страна, т.е. Общинският съвет, не е разгледал и приел съответното Решение по нея, а вместо него кметът е взел еднолично решение, в разрез със закона. Това поставя въпроса: Законно ли е действието на кмета и носи ли отговорност ?



3. На 11.01.2008 г. кметът със свое РЕШЕНИЕ № ТД-01,0001 /11.01.2008 г. упълномощава г-н Иван Божилов да представлява и управлява “Комуналуниверс” ЕООД, като Прокурист и да извърши пререгистрацията на дружеството.


Отново е налице едно правно недоразумение и своеволие, защото според чл.41 от ЗМСМА кметът няма правомощията, с които може да упълномощи някого. Очевидно е, че кметът е използвал друга форма, когато като разпоредител на своите правомощия е подписвал този документ.



Тази промяна на формата не е толкова безобидна, както изглежда на пръв поглед. В изпълнение на своите правомощия Общинският съвет е този, който взема РЕШЕНИЯ. Напълно е възможно да е използван термина “решение”, за да бъдат подведени служителите от Агенцията по вписвания в Търговския регистър, че зад него стои съответно решение на Общинския съвет, каквото всъщност няма.







На същата дата кметът съчинява един Договор за търговско управление на общинското дружество и го подписва с г-н Ив. Божилов. В Наредбата за ***/ Гл.II чл.8/ няма предвидена възможност общинските фирми да се управляват от прокурист. В член 21.ал 1 от Търговския закон, изрично е посочено, какво представлява прокуриста и кой го назначава.


Става ясно, че кметът в абсолютно нарушение на ТЗ и ЗМСМА, сам си избира и назначава Прокурист, което наистина е абсурдно, защото тези правомощия имат само Общинския съвет и Управителя.

С тези документи г-н Ив. Божилов прави няколко неуспешни опита да извърши пререгистрацията на “Комуналуниверс” ЕООД и да бъде вписан, като прокурист според изискванията на закона за Търговския регистър /ЗТР/. Агенцията по вписванията в ТР напълно основателно е отказала три пъти пререгистрацията и вписването на Прокуриста.


Според ЗТР вписването се извършва при наличие на писмено заявяване от лице, легитимирано от закона. Легитимираните лица, които могат да заявяват вписване, са установени в чл. 15 от ЗТР.


4. На 7.04.2008 г.все пак е извършена пререгистрацията и вписването на прокуриста в Търговския регистър, което буди силно недоумение как се е случило, защото е извършено от нелегитимно лице с документи, в които не фигурира решение на Общинския съвет.


На същата дата, справката в ТР показва, че дружеството има управител и той е г-н Ат. Карамарков, но неговият договор е прекратен на 11.01.2008 г, а това е обстоятелство, което подлежи на задължително вписване в 7 дневен срок.



5. На 19.06.2008 г., според справката от ТР, е заличен като орган на управлението управителят на дружеството. На практика неговото представляване и управление след тази дата, се извършва само от прокуриста Ив. Божилов. В резултат на извършените действия от кмета и прокуриста, пренебрегвайки изричните правомощия на Общинския съвет, общинското дружество е без Управител вече цяла година. Последиците за фирмата могат да се окажат катастрофални, понеже ТЗ разпорежда спрямо подобни случаи следното: Прекратяване по решение на съда.



Ако крайната цел на кмета и прокуриста е била, да се ликвидира общинското дружество и вече сключеният договор между Общината и ГД”Комунални дейности и благоустройство” за 4 230 000 лв. да остане да се изпълнява само от другия съдружник, то тя вече е постигната.


6. На 20.06.2008 г.според изискванията на ЗТР е внесен за вписване годишният отчет на дружеството за 2007 г. Вносител е г-н Георги Славов, който отново се явява в ролята на търговец – факт, който просто не се нуждае от коментар, тъй като реално няма легитимен управител на дружеството.


7. На 12.09.2008 г. “почистването” и “озеленяването” е дадено с договор на ГД "Комунални дейности и благоустройство", за срок от 3 г. и сума 4 230 000 лв. без ДДС. На какво основание “Комуналуниверс” ЕООД влиза, като съдружник в ГД"Комунални дейности и благоустройство", което на практика отнема най-големите дейности, формиращи над 90% от приходите на общинското дружество? Всички нормативни документи, които определят органите, правомощията и реда, по който се управлява 100-%-во общинско дружество, не позволяват на прокуриста Ив. Божилов да подписва договори за сдружения, без Решение на Общинския съвет. Източници от общинската фирма твърдят, че цялата дейност по този договор се извършва само с работниците на “Комуналуниверс” и няма нито един работник от сливенската „Еко Бул Агро” ЕООД. Общинският съвет не разполага с Договора, чрез който е създадено това ГД и не може да прецени от представения отчет, как са защитени интересите на община Ямбол. От същите източници идва информация, че след приемане на годишния отчет на “Комуналуниверс” ЕООД и изплащането на дължимия дивидент към Общината, от останалата печалба за 2008 г., а тя ще бъде около 150 000 лв. за общинската фирма, прокуриста и “ Еко Бул Агро” ЕООД смятали да си раздадат под формата на дивидент от съвместната дейност около 70 000 лв.


Твърди се също, че прокуристът е извършил редица злоупотреби със служебното си положение с цел лично обогатяване – например: продава личният си лек автомобил “Ситроен” на някакво лице в гр.Котел и след това го изкупува от него, вече за нуждите на “Комуналуниверс” за около 16 000 лв. - естествено с парите на общинската фирма; изчезнали са няколко тона медни проводници от тролейбусните линии, които са на отговорно пазене във фирмата от години; бракувани са дълготрайни материални активи и са продадени като скраб, без да им е изтекъл амортизационни период и без съответното разрешение от Общинския съвет.



Ако трябва да се направи анализ на хронологията на събитията става ясно, че дружеството и сключените от него договори са незаконни. Защото то няма управител, който е избран от едноличния собственик на капитала в случая Общински съвет- Ямбол.



В чл.27 от договора за учредяване на ГД "Комунални дейности и благоустройство" е

посочено, че участието на "Комуналуниверс" ЕООД е въз основа на Решение на Общото събрание /разбирай Общинския съвет/, проведено на 25 юли 2008 г. На тази дата заседание на Общински съвет - Ямбол не е имало. Това поставя въпроса за автора на документа с невярно съдържание.






четвъртък, 20 август 2009 г.

Достъпът до информация в Община Ямбол – само чрез централните публични регистри







Дияна Бончева,



координатор на



Програма Достъп до информация



в Ямбол











„Ямбол е пред явен фалит, заради колосални и неправомерни обществени поръчки, възложени от кмета, зад гърба на общинския съвет:



До момента общината дължи:



1,1 млн. лв. без ДДС на програма ФАР – заради нарушение в тръжните процедури по реализиран проект;



4,3 млн. лв. на „Диана-комерс 1” – заради възложено строителство на магистрален водопровод, без осигурени средства.



Общината е ангажирана и с договори за над 25 млн. лв. по обществени поръчки, спечелени от свързани с кмета Георги Славов фирми.



Само за сравнение - целият годишен бюджет на Ямбол за 2009 г., от собствени приходи, е в размер на едва 9 млн. лв.”







Тази скандална информация разпространиха преди дни в открито писмо до правителството, прокуратурата и медиите 7 общински съветници от Ямбол. Месеци преди това в общинския съвет няколко пъти бе повдигана темата за съмнителни договори с фирми по обществени поръчки; за категоричния отказ на кмета да предостави информация по проведени търгове и извършени проверки от финансови органи.



„Информацията в общината е публична”, отговаряше Славов. Но реално и съветници, и журналисти не можеха да получат достъп до документацията.



Как се стигна до разкритията?



На пресконференция в началото на декември 2008 г. собственикът на „Диана-комерс 1” ЕООД Кольо Колев заяви, че ще блокира сметките на Община Ямбол, ако не му бъде разплатен в срок договорът за изграждане на магистрален водопровод за 5 квартала и част от централната част на Ямбол. Тогава стана ясно, че договорираната сума е за 4,3 млн. лв. без ДДС. Пред журналистите кметът Славов заяви, че строителната документация за обекта, който бе започнат още през лятото, е изрядна и всеки има свободен достъп до нея. Реално се оказа, че, ако не познаваш Закона за достъп до обществена информация, трудно би могъл да получиш какъвто и да е документ. Дори и на мен, работещата със ЗДОИ, ми трябваха цели 3 „работни дни” висене пред кабинета на главния архитект на Община Ямбол и лично позволение от кмета Георги Славов, за да получа строителното разрешение за магистралния водопровод.



Стана ясно, че общината си има основание да скатава документа. Строителното разрешение е с дата 3 декември 2008 г. – около датата на пресконференцията и при приключването на обекта.



След мен и съветници от Ямбол се опитаха да се поразровят в документацията за магистралния водопровод. Формираха дори комисия с решение на общинския съвет. Основният проблем беше, че обектът не е планиран в строителната програма на общината, няма осигурено финансиране за него, а кметът Георги Славов настоява да му дадат разрешение за общински заем. Близо 5 месеца обаче общинските съветници не успяваха да получат достъп до пълната документация по обществената поръчка за строителството на магистралния водопровод.



Последният скандал около незаконосъобразни търгове в Ямбол гръмна малко след парламентарните избори. Всъщност за него вероятно никой нямаше да разбере, ако Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) и Върховният административен съд (ВАС) не осигуряваха пълна прозрачност чрез публикуването на издадените от тях актове в Интернет. Покрай ровенето по друга обществена поръчка, случайно попаднах на решение на КЗК, с което се обявява за незаконосъобразно решение на кмета Георги Славов за избор на изпълнител по проект на общината за ремонт на 8 улици в ромския квартал. За него по схемата на Програма ФАР за предоставяне на финансова помощ “Подобряване на състоянието и интеграцията на малцинствени групи в неравностойно положение със специален фокус върху ромите” са одобрени 1,1 млн. лв. На 6 юли 2009 г. ВАС потвърждава решението на КЗК. Първоначално избраната фирма обаче е завършила ремонта на улиците и съответно трябва да й се плати. Логично е да се зададе въпросът Ямбол трябва ли да върне парите на програма ФАР? С какво ще бъде платено на фирмата, изпълнила проекта? Ще има ли санкции за общината?



От дирекция „Централно звено за финансиране и договаряне” към Министерството на финансите ме препратиха към пресцентъра на същото министерство, макар че е обявен открит телефон за въпроси и сигнали. От пресцентъра ме посъветваха да опиша подробно случая и да задам въпросите си конкретно, за да ми отговорят. Питането си изпратих на 21 юли в 13:16 часа. Едва на 20 август в 18:22 часа получих опит за отговор.



Обръщам внимание специално на този случай, защото досега пиарите в министерствата бяха особено отзивчиви към провинциалните медии и искрено се надявам новите им началници да не променят наложената практика. Заявления за достъп до обществена информация в Министерския съвет се приемаха и на електронната поща на пресцентровете. Работещите там дори ни информираха за входящия номер в деловодствата на съответните институции и следяха стриктно за предоставянето на отговора в 14-дневния срок. При Министерството на финансите имаше закъснение, но го отдавам на периода на отпуските, а и на факта, че вероятно досега в дирекцията не са се сблъсквали с подобен случай. Там също нямаха информация за решенията на КЗК и ВАС.



В отговора от Министерство на финансите се посочва, че „стойността на договора за безвъзмездна помощ по проект „Подобряване качеството на живот в квартал със смесено население, чрез доизграждане и рехабилитация на техническата инфраструктура” по Програма ФАР възлиза на 554,103.61 евро (1,083,732.46 лв.). На 11.05.2009 г. е извършено авансово плащане в размер на 220,581.35 евро (165,436.01 евро европейски средства и 55,145.34 евро национално съфинансиране). Авансовото плащане е извършено съгласно условията на договора”. Останалата информация в отговора е вече известната ми, че Комисията за защита на конкуренцията е отказала да наложи временна мярка за спиране на договора до разглеждането на случая. За решението на КЗК и ВАС за обявяването на търга за незаконосъобразен, дума не се повдига.



Любопитен за мен, а и за ямболската общественост, е фактът, че фирмата, спечелила незаконосъобразно проведения търг по проекта, финансиран от ФАР, спечели и друга обществена поръчка – за поддържане на уличната мрежа в града на стойност 12 млн. лв. Търгът за нея бе проведен на 30 декември 2008 г. Зад Консорциум “СК Път Строй Инвест - Технопътстрой” стоят хора, свързани с бившия шеф на агенция „Републиканска пътна инфраструктура” Веселин Георгиев. Двете фирми, обединени чрез консорциума, са изпълнители и на други обществени поръчки в Ямбол. Едва когато се разрових в публичния регистър за обществени поръчки, ми стана ясно защо кметът Георги Славов на 5 брифинга отклоняваше въпроса ми за името на фирмата, спечелила търга от последния работен ден на миналата година.



Пак чрез публичния регистър за обществени поръчки и Агенцията по вписвания, а не чрез деловодството на общината, седемте общински съветника получиха достъп до информация за проведените търгове в общината през последните две години и половина, за подписаните договори и за реалните собственици на фирмите. В отговор на техния втори сигнал до прокуратурата, кметът Георги Славов иронизира председателя на общинския съвет, че има достатъчно време да се рови в Интернет и да чете обявите на Община Ямбол. Добре, че ги има публичните регистри в Интернет! Защото Община Ямбол – пак чрез скандална обществена поръчка, плаща 119,808 лв. на фирмата на новоназначената областна управителка Таня Димитрова за издаването на общински информационен бюлетин. Но информацията за търговете не се публикува и там.





Информационен бюлетин Фондация Програма Достъп до Информация

ISSN 1313-6496

Брой 8(68), август 2009 г.
http://www.aip-bg.org/bulletin/68/06.htm