Уважаеми дами и господа,
Това писмо не е преповторение на изпратения преди месеци сигнал до Комисията за борба с корупцията, Главния прокурор на Република България, Председателя на Сметната палата, Директора на Агенция за Държавна финансова инспекция, Председателя на Държавна агенция Национална сигурност и Териториална дирекция на ДАНС- Ямбол. Под документа тогава подписите си сложиха 20 общински съветници, които подкрепиха тезата си за претоварването на бюджета на Ямбол чрез съмнителни по провеждането и законосъобразността си големи обществени поръчки. Още преди парламентарните избори отговорните институции започнаха разследване и проверки на действията на кмета Георги Славов, някои от които вече недвусмислено доказват, че парите на бедна община като Ямбол, са похарчени без анализ, понякога “на ръба на закона”, а около фирмите, спечелили големи обществени поръчки се появяват странни и най-малкото, неморални обстоятелства.
Искрено се надяваме, че внимание на нашето писмо ще обърне и новоизбраният министър-председател Бойко Борисов, който издигна като водещ принцип на новото управление мотото „Не на корупцията!”.
Всички ние сме се подписвали под друг негов девиз – за “Отрито управление!” и считаме, че със своите действия сме удържали на дадената дума пред избирателите. Заедно с това считаме, че корупцията няма цвят, а най-силни доказателства за борбата с нея се дават тогава, когато едни и същи действия се мерят с еднакъв аршин, независимо от партийна принадлежност на замесените лица, дори и когато това води до необходимостта от вземането на болезнени във вътрешнопартиен план решения.
От
Съмненията ни за корупция идват от факта, че на едни и същи фирми, свързани с кмета Георги Славов, се възлагат обществените поръчки в Ямбол. При това при явни нарушения на процедурите в закона.
Ямбол е пред явен фалит, заради колосални и неправомерни обществени поръчки, възложени от кмета, зад гърба на общинския съвет:
До момента общината дължи:
4,3 млн. лв. на „Диана-комерс 1” – заради възложено строителство на магистрален водопровод без осигурени средства.
Общината е ангажирана и с договори за над 25 млн.лв. по обществени поръчки, спечелени от свързани с кмета Георги Славов фирми.
Само за сравнение - целият годишен бюджетът на Ямбол за 2009 г.,от собствени приходи, е в размер на едва 9 млн. лв.
Ето и фактите.
На 6 юли 2009 г. Върховният административен съд потвърди становището на Комисията за защита на конкуренцията, че решението на кмета за избор на фирма, която да ремонтира 8 улици в ромската махала, е незаконосъобразно. Реконструкцията е възложена по проекта на общината “Подобряване на състоянието и интеграцията на малцинствените групи в неравностойно положение със специален фокус върху ромите”. За него по схемата на Програма ФАР за предоставяне на финансова помощ “Подобряване на състоянието и интеграцията малцинствени групи в неравностойно положение със специален фокус върху ромите” бяха отпуснати 1,1 млн.лв.
Търгът за избор на изпълнител е обявен на 17 септември 2008 г. На 27 октомври кметът Славов подписва решението на тръжната комисия и обявява за спечелил малката обществена поръчка Консорциум “СК Път Строй Инвест - Технопътстрой”. На 11 декември 2008 г. кметът подписва договор № 112 с консорциума, като ангажира общината да плати на фирмата 1 222 549 лв. с ДДС. С решение номер 6 от 20 януари 2009 г. Комисията за защита на конкуренцията установява незаконосъобразност в решение № ТУ 03/ 0048/ 27. 10. 2008 г. на кмета на Община Ямбол за класирането на участниците. Договорът със “СК Път Строй Инвест - Технопътстрой”, обаче, не е прекратен. Консорциумът изпълнява поръчката и съответно трябва да си получи парите. ОТ ОБЩИНСКИЯ БЮДЖЕТ, защото Ямбол ще трябва да върне парите на Програма ФАР.
СК „Пътстрой инвест” е изпълнител и на обществената поръчка за "Основен и текущ ремонт, реконструкция и свързаното с тях проектиране, поддържане, еластични предпазни огради и парапети и зимно поддържане на уличната и общинската пътна мрежа, разположена на територията на Община Ямбол за периода 2008-2011". Търгът за нея бе проведен на 30 декември 2008 г. Договорът, подписан на 9 февруари 2009 г., е на стойност 12 млн. лв. с ДДС за 3 години.
Половин година по-рано, на 31 юли 2008 г. пак на СК”Пътстрой инвест” е възложена обществената поръчка за "Ремонт на пътни настилки на територията на гр. Ямбол" на стойност 250 хил.лв.
Мажоритарен собственик на СК”Пътстрой инвест” е „Виастрой”, зад която стои 36-годишната Елза Бойкова Георгиева – снаха на бившия шеф на агенция „Пътища” Веселин Георгиев. Връзката с приближени на Георги Славов и Веселин Георгиев фирми лесно се открива, ако се направи справка в Търговския регистър. Елза Георгиева е собственик на „Виастрой” и „Ен макс ефект”. Седалищата и на двете фирми са на бул. „Хаджи Димитър” 41 в Сливен – седалището на фирма „Биндер”, с която Славов дели обществени поръчки преди избора му за кмет. Фирмите на Елза Георгиева дори имат обща електронна поща с „Биндер”.
Другият участник в строителния консорциум – „Технопътстрой”, е първата фирма, която получава поръчка от Георги Славов, след встъпването му в длъжността кмет на община Ямбол. Договорът на стойност 2 160 000 лв. е за направата на обслужващата улица и става факт, след като Славов прекратява процедура за същия обект, подписана от предшественика му.
Не по-малко съмнения за злоупотреби от страна на кмета Георги Славов възникнаха и около изграждането на магистрален водопровод по ул. "Генерал Заимов", в участъка от ул. "Янко Сакъзов " до ул. "Търговска" и по ул. "Граф Игнатиев" в участъка от ул. "Търговска" до обходен път Юг. Съгласно посоченото решение за обявление на обществена поръчка, се предвижда „заплащането на проектирането и строително-монтажните дейности се извършва след осигуряване на целево финансиране за описания в договора обект по бюджета на Община Ямбол или друг източник на привлечени средства”. Договорът № 107 е подписан на 10 ноември 2008 г., във време, когато обектът е наполовина привършен. Не без значение е фактът, че в предмета на поръчката се включва проектиране и строителство. В конкретния случай, проектирането е извършено впоследствие, тъй като строително разрешение за обекта е издадено на 3 декември 2008 г. - към датата на приключване на изпълнението, което лесно може да се установи от актовете на фирмата, положила асфалтовото покритие на улицата. Проект за обекта не е съгласуван от експертен съвет и липсват данни за надлежно осъществен строителен надзор.
С договора Славов задължава общината да изплати на изпълнителя „Диана-комерс 1” 4 309 904,40 лева с ДДС, при ясното съзнание, че в бюджета на общината не е заложена тази сума.
Според независими експерти, договорената от Възложителя обща стойност на поръчката за този вид и обем на работа е няколкократно завишена. Достатъчно е да припомним само един пресен факт:
Наскоро завършеният ремонт на 2780 метра от бул. “Симеоновско шосе” в София излезе на данъкоплатците 1 685 000 лв. като в цената бяха включени напълно подменени подземни комуникации – ВиК и съобщителна мрежа, асфалтово покритие с 5 г. гаранция, маркировка, общодостъпна среда и сигнализация за хора с увреждания и т.н. В същото време само изграждането на водопровод в Ямбол с дължина от 2200 метра,без полагане на асфалтово покритие, се изчислява близо два пъти и половина по-скъпо! Всеки може да си направи изводите къде по-добре са защитени интересите на данъкоплатците – дали в София при управлението на ГЕРБ или в Ямбол при управлението на същата политическа сила! Ето такива факти са в състояние да дискредитират политиката на ГЕРБ пред жителите на един областен град, въпреки усилията, които премиерът полагата в столицата и на национално ниво.
Приветствайки усилията на новото правителство да въведе прозрачност в управлението и да инвентаризира наследството, което получава, не можем да си затворим очите за неизбежния паралел между случая с ямболския водопровод и прословутия “златен ремонт” в Министерството на регионалното развитие и благоустройството. Общото между двата случая е, че за поръчката се явява само един кандидат, цените са многократно раздути, спрямо средните стойности за подобен вид дейности, а в бюджета не е предвидено финансиране за изпълнението им.
Пак без решение на Общинския съвет, кметът Георги Славов възложи ремонта на спортна зала „Диана”. Договор № 109, подписан на 10 декември
В нарушение на законовите разпоредби, с Решение № ТУ 03/0008/30.04.2008г. на кмета на Община Ямбол е открита процедура по ЗОП за възлагане на обществена поръчка с предмет – „Депониране на битови отпадъци - ежедневно разтоварване на битови отпадъци, генерирани от живущите и временно пребиваващи граждани на гр. Ямбол на определена площадка, съгласно технологичните изисквания за експлоатация на депа”, с обект на поръчката – услуги по см. на чл.5 от ЗОП.
Според публикуваното в регистъра на Агенцията за обществени поръчки решение № 00339-2008-0007, количеството и обема на поръчката се определят „съгласно приложената в документацията количествено-стойностна сметка”, а начинът на финансиране и плащане е „съгласно условията на приложения в документацията проектодоговор”.Срокът на договора или крайния срок за изпълнение на поръчката е определен в месеци и е посочен като „360” месеца, т.е. в години става 30 години!
На 1 септември 2008 г. с договор № 101 кметът Георги Славов възлага изпълнението на обществената поръчка - "Експлоатация и поддържане на депо за битови отпадъци гр. Ямбол, закриване, рекултивация, мониторинг и следексплоатацонни грижи", на ГД "Еко ЕУ Технолоджи" с Булстат 119671338 гр. Сливен ул. "Старозагорско шосе".
Общата стойност на договора е 6 664 704.61 лева без ДДС, която е дължима от Възложителя за период от 5 /пет/ години, т.е. не по-малко от 1 332 940.90 лева без ДДС в годишен размер.
По този въпрос медиите вече доста изписаха, но пак го припомняме, защото и досега никой не е разсеял съмненията за корупция около подписването на договора за ямболското депо.
Гражданско дружество “Еко EU Технолоджи” е създадено на 17 април 2007 г. по реда на чл.357 до чл.364 от ЗЗД по повод обществената поръчка за поддръжка на депото в с. Сотиря. Съдружници в него са „Бул Гейт” ЕООД с управител общинският съветник от ГЕРБ в Сливен Радостин Русев, “Нирон” ЕООД – собственост на Йорданка Русева-съпруга на Радостин Русев, и столичната общинска фирма “Чистота – Искър” ЕООД, представлявана от Павел Николов Граматиков. Малко след подписването на договора „Чистота – Искър” прехвърля дела си на „Бул Гейт”.
А „Бул Гейт” и бившата фирма на ямболския кмет Георги Славов “Лукском” са съдружници в ГД "Стройинвест-Сливен".
След приемането на Закона за конфликт на интереси Радостин Русев прехвърля фирмата на Мартин Георгиев Стефанов. Съпругата му пък продава дяловете си в „Нирон” и „Еко бул агро” на своя съдружник Иван Златев Памуков.
Преди това ямболският кмет подписва договор с „Еко бул агро”, чрез друго „гражданско дружество”, за обществената поръчка „Почистване, поддържане на чистотата и озеленените територии за обществено ползване на гр. Ямбол”.
Скандалното при тази обществена поръчка е не само цената, но и фактът, че кметът Георги Славов буквално подарява на съпругата на бившия си съдружник бизнеса на общинското дружество „Комуналуниверс”.
Без знанието на принципала на общинското дружество - Общински съвет Ямбол, на 28 юли 2008 г. ,незаконно назначеният от кмета прокурист на „Комуналуниверс”ЕООД Иван Божилов подписва договор с „Еко бул агро” за учредяването на гражданско дружество ”Комунални дейности и благоустройство”,на базата на документи с невярно съдържание. Предметът на дейност на дружеството е участие в открита процедура за възлагане на обществена поръчка „Почистване, поддържане на чистотата и озеленените територии за обществено ползване на гр. Ямбол”.
С договор от 12 септември
Средствата необходими за дейността по „проучване, проектиране, изграждане, поддържане, експлоатация, закриване и мониторинг на депата за битови отпадъци или други инсталации или съоръжения за обезвреждане на битови отпадъци” се определят в годишен размер за всяко населено място с решение на Общинския съвет, въз основа на одобрена план-сметка за конкретния вид дейност, включваща необходимите разходи за осъществяване на този вид дейност. В тази връзка, съобразно нормите на ЗОБ, разходите по бюджета на Община Ямбол не могат да се извършват в размери над постъпленията от приходите в бюджета, определени по съответния законоустановен ред за съответните видове дейности, включително посочената такава. Нещо повече, при липса на решение на компетентния орган /Общински съвет/ по определяне на годишния размер на средствата, липсва основание за поемане на задължения от страна на Община Ямбол по възлагане и финансиране на този вид дейност.
Липсата на решение на Общинския съвет за включването на „Комуналуниверс” ЕООД в Гражданско дружество прави договора недействителен, но кметът на Ямбол Георги Славов продължава да извършва плащания по сметките на ГД ”Комунални дейности и благоустройство”. Нашата проверка в Търговския регистър установи, че самият прокурист Иван Божилов е вписан в регистъра чрез документ с невярно съдържание (готови сме да предоставим документални подробности и по този случай).
Изненадани сме и от факта, че Божилов продължава да върти и частния си бизнес чрез своето „Стаибо” ЕООД.
Декларации с невярно съдържание са подадени от кмета Георги Славов и пред Сметната палата.
На 9 ноември 2007 г. с договор за покупко-продажба Георги Славов продава едноличното си дружество „Лукском” за 5 000 лв. на Коста Добрев Петков от Сливен.
На същата дата Коста Добрев Петков купува от Славов за 5000 лева и 50 дяла от „Комнет-Сливен” ООД.
На 12 ноември 2007 г. по същия начин продава дяловете си в „Текрис” ЕООД на съпругата си Катя Иванова Славова за 5 000 лв. Седалището на фирмата остава на домашния му адрес в Ямбол на ул. „Граф Игнатиев” бл.44.
На 19 ноември 2007 г. съпругата му получава и 770 дяла в „Комнет-Ямбол”, притежание дотогава на Георги Славов.
Четвъртата му фирма – „Баланс 37” е със спряна дейност от 26 ноември 2007 г., но правата върху нея все още са на Георги Славов, показа справка в Търговския регистър.
Тези обстоятелства не са отразени в подадената на 19 декември 2007 г. от Георги Славов декларация пред Сметната палата по Закона за публичност на имуществото на лицата, заемащи висши длъжности 9.
Любопитното е, че печалбата на „Лукском” само за една година нараства от 209 хил. лв. на 1 961 182 лева. Странно е, че Славов подарява на Коста Петков само за 5 000 лева договори за десетки милиони левове с община Сливен. Преди да стане кмет, той е подписал договора за поддръжка на уличното осветление в Сливен. Бил е и управител на ГД "Стройинвест-Сливен". През май 2007 г. дружеството печели обществена поръчка за ремонт и реконструкция на покриви на сгради, канализационна и водопроводна мрежа в населени места на територията на Община Сливен; реконструкция, модернизация и изграждане на нови обекти улично осветление на град Сливен и др., която осигурява на съдружниците 48 млн.лв. от община Сливен за 2 години. Още за 36,5 млн. лв. са подписаните договори по обществена поръчка за отводняване и водоснабдяване на населени места в община Сливен, корекция на реки, ремонти на училища, читалища и други. Славов подписва договора с Йордан Лечков за нея на 14 септември 2007 г.
ГД "Стройинвест - Сливен" се състои от "Бул-гейт" на Радостин Русев, "Лукском" на Георги Славов и "Топстрой декор", в която участва именно Коста Петков.
С друго гражданско дружество - ”ЛТБ България ХГ”, в което съдружници са „Лукском”, „Топстройдекор” и „БКС-Христо Нанев”, на 26 септември 2007 г. община Сливен е подписала договор за “Сметосъбиране на твърди битови отпадъци от територията на община Сливен, транспортирането им до депо за битови неопасни отпадъци с. Сотиря, Община Сливен, лятно и зимно поддържане чистотата на териториите за обществено ползване на гр. Сливен, промишлените зони, гробищни паркове, прилежащи квартали, курортни местности, селищните образувания, речните корита в границите на град Сливен и съставни селища на територията на община Сливен”. Поръчката е за срок от 15 години и е на стойност 30 милиона лева.
Уважаеми дами и господа,
Позволихме си да изнесем тези факти, колкото и срамни да са за Ямбол, защото се надяваме, че ще успеем да пресечем порочната практика за нецелесъобразно пилеене на общинските средства.
Незаконосъобразните действия на кмета на община Ямбол по откриване, провеждане и възлагане на обществени поръчки, са от особена значимост, тъй като касаят цялата местна общност и директно бъркат в джобовете на всички данъкоплатци в Ямбол. Оставаме с надежда, че институциите, които съблюдават законността в България, ще си свършат работата. И че Ямбол все някога ще дочака “Открито управление!”. А до тогава не ни остава нищо друго, освен да информираме обществеността и медиите, считайки ги за съюзник в борбата за законност и справедливост!
За още подробности можете да се обръщате към:
Инж.Наско Стефанов – председател на ОбС Ямбол и учредител на ПП ”ГЕРБ”
Тел. 0895599500
Д-р Мила Табакова – общ. Съветник в ОбС Ямбол и учредител на ПП ”ГЕРБ”
Тел. 0895599523
Любомир Керемедчиев – общ. Съветник в ОбС Ямбол, председател на ПК
„Бюджет и финанси” и учредител на ПП ”ГЕРБ”.
Тел.0895599521
Д-р Пламен Майсторов – общ. Съветник в ОбС Ямбол и учредител на ПП ”ГЕРБ”
Тел.0895599530
Инж. Каньо Канев - общ. Съветник в ОбС Ямбол
Тел.0895599518
Инж. Николина Хаджигеоргиева – общ. Съветник в ОбС Ямбол
Тел.0895599529
Арх. Димчо Ненчев – общ. Съветник в ОбС Ямбол
Тел.0899875725